බව්තීස්මය

බව්තීස්මය යනු ග්‍රීක වචනයෙන් "බව්තීස්ම වීම" යන්නයි, එහි තේරුම "ගිල්වීම" යන්නයි.

ජල බව්තීස්මය සම්බන්ධයෙන් බයිබලයේ කිසි විටෙකත් ඉසීම හෝ වත් කිරීම හමු නොවේ.

ජල බව්තීස්මය තුළින් භූමදානය මෙන්ම නැවත නැඟිටීමක්ද අදහස් කෙරේ. එබැවින් බයිබලයේ ඇති උදාහරණයට අනුව, අපි ගැළවුනු අය බව්තීස්ම කළ යුත්තේ ඔවුන් සම්පූර්ණයෙන්ම ජලයේ ගිල්වීමෙනි.

එය අභ්‍යන්තර ක්‍රියාවක බාහිර සලකුණකි, හදවත තුළ සිදු වූ දෙයක් පිළිබඳ ලෝකයට සාක්ෂියකි. එම “යමක්” යනු ක්‍රිස්තුස් යේසුස් තුළ නව ජීවිතයක් සඳහා ඔබේ හදවත තුළ නැවත නැඟිටීමකි.

බව්තීස්මයෙන් ඔහු සමඟ භූමදාන කරන ලද අතර, එහිදී ඔබ ඔහුව නැවත නැඟිටුවනු ලැබුවේ දෙවියන් වහන්සේගේ ක්‍රියා කිරීමේ ඇදහිල්ල තුළින් ය. කොලොස්සි 2:12

"බව්තීස්ම වීමට පවා සමාන ස්වරූපයක් දැන් යේසුස් ක්‍රිස්තුස් වහන්සේගේ නැවත නැඟිටීමෙන් අපව (මාංසයේ අපිරිසිදුකම ඉවත් කිරීම නොව දෙවියන් වහන්සේ කෙරෙහි යහපත් හෘද සාක්ෂියේ පිළිතුරක්) ලබා දේ." Peter 1 පේතෘස් 3:21

"ඒ නිසා අපි බව්තීස්ම වීමෙන් මරණය සමඟ ඔහු සමඟ මිහිදන් කර ඇත: ක්‍රිස්තුස් වහන්සේ පියාගේ මහිමයෙන් මළවුන්ගෙන් උත්ථාන වූවාක් මෙන්, අපිත් ජීවිතයේ නවතාවයෙන් ගමන් කළ යුතුයි." S රෝම 6: 4

යේසුස් වහන්සේ අප උදෙසා කුරුසියේදී මිය ගිය අතර ආත්මිකව අපගේ පව් මිනීවළ වෙත ගෙන ගිය සේක. ඔහු අපේ ස්ථානයේදී අපේ ද punishmentුවම ලබා ගත්තා. නමුත් නැවත නැඟිටුවීමට දෙවියන් වහන්සේගේ බලය ද ඔහුට තිබුණි. එබැවින් ඔහුට අපගේ පව් ඉවත් කිරීමේ බලය පමණක් නොව, පව් කිරීමේ පරණ ජීවිතයෙන් නිදහස් වී අපගේ හදවත් නව ජීවිතයකට නැවත නැඟිටුවීමේ බලය ද ඇත. ක්‍රිස්තුස් වහන්සේ තුළ ඇදහිල්ල තුළින් ගැලවීම ලැබූ තැනැත්තා ක්‍රිස්තුස් ජේසුස් වහන්සේගේ නව මැවිල්ල බවට පත් වේ!

“එබැවින් යමෙක් ක්‍රිස්තුස් වහන්සේ තුළ සිටී නම් ඔහු නව ජීවියෙකි: පැරණි දේ පහව ගොස් ඇත; බලන්න, සියල්ල අලුත් වී ඇත. ” ~ 2 කොරින්ති 5:17

නැවතත්, බව්තීස්මය යනු ක්‍රිස්තුස් යේසුස් තුළ නව ජීවිතයක් සඳහා වූ අපගේ සාක්ෂි වල කොටසකි. අපගේ පරණ ජීවිතයේ පාපයේ මරණය සංකේතවත් කිරීම සඳහා අපව ජලයේ වළලනු ලැබේ. ක්‍රිස්තුස් ජේසුස් වහන්සේ තුළ දැන් අප සතුව තිබෙන නැවත නැඟිටුවනු ලැබූ නව ජීවිතය සංකේතවත් කිරීම සඳහා අපව ජලයෙන් ඉහළට ගෙන එන ලදි. සමිඳාණන් වහන්සේ අපේ හදවත් තුළ දැනටමත් කර ඇති දේ ගැන අපි සාක්ෂි දෙන්නෙමු!

මක්නිසාද මිනිසා ධර්මිෂ්ඨකම ගැන හදවතින්ම විශ්වාස කරයි; ගැලවීම සඳහා මුඛයෙන් පාපොච්චාරණය කෙරේ. ” රෝම 10:10

ජල බව්තීස්මය සඳහා සැබෑ අපේක්ෂකයින් කවුද? ගැලවුන අය පමණයි. බව්තීස්ම විය යුතු බවට වූ ආඥාව කලින් පසුතැවිලි වීමේ අවශ්‍යතාවයෙන් පෙරවදනේ.

“තවද, පසුතැවිලි වන්න: ස්වර්ග රාජ්‍යය අත ළඟ බැවින්. මක්නිසාද අනාගතවක්තෘ එසායියාස් විසින් කියනු ලැබුවේ මෙයයි: පාළුකරයේ අ cryingන තැනැත්තාගේ හ voice, ස්වාමින්වහන්සේගේ මාවත සූදානම් කරන්න, ඔහුගේ මාවත නිවැරදි කරන්න. තවද, මේ ජොන්ගේම ඔටුවාගේ කෙස් පැලඳීම සහ ඔහුගේ ඉණ වටා සම් පටියක් තිබීම; ඔහුගේ මස් පළඟැටියන් සහ වල් මීපැණි ය. ඉන්පසු ජෙරුසලම සහ මුළු ජුදයාව සහ ජෝර්දානය වටා ඇති සියළුම ප්‍රදේශ ඔහු වෙතට ගියේය. ජෝර්දානයේදී ඔහුගෙන් බව්තීස්ම වී ඔවුන්ගේ පව් පාපොච්චාරණය කළහ. නමුත් පරිසිවරුන් සහ සද්දුසිවරුන්ගෙන් බොහෝ දෙනෙක් ඔහුගේ බව්තීස්මයට පැමිණෙනවා දුටු විට ඔහු ඔවුන්ට මෙසේ කීවේය. ඒ නිසා පසුතැවිලි වීම සඳහා පලතුරු හමු වන්න. ”මතෙව් 3: 2-8

ඉතා ආගමික මිනිසුන් බව්තීස්ම වීමට පැමිණියත්, යොහන් බව්තීස්ත ඔවුන්ට පැවසුවේ ඔවුන් සූදානම් නැති බවයි. ඔවුන්ට මුලින්ම අවශ්‍ය වූයේ ඔවුන්ගේ පව් ගැන පසුතැවිලි වී ඒවා අත්හැර දැමීමයි. තවද, ඔවුන් ජීවත් වන නව ජීවිතයක ඵල තුළින් සෑම කෙනෙකුටම මෙය ඔප්පු කිරීමට අවශ්‍ය විය. බාහිර ආගමට වඩා වැඩි යමක් ඇතුළත් ජීවිතයක්, නමුත් එයින් පෙන්නුම් කරන්නේ ඔවුන්ට නව හදවතක් ඇති බවයි. සම්පූර්ණයෙන්ම වෙනස් කළ එකක්.

පේතෘස් පෙන්තකොස්ත දිනයේදී බොහෝ ආගමික යුදෙව්වන්ට එකම පණිවිඩය දේශනා කළේය.

“මෙය ඇසූ විට, ඔවුන් හදවතින්ම කම්පාවට පත් වී, පේතෘස්ට සහ සෙසු ප්‍රේරිතයන්ට, පුරුෂයින්ට සහ සහෝදරයන්ට, අපි කුමක් කරන්නද? එවිට පීටර් ඔවුන්ට කීවේ පසුතැවිලි වී පව් සමාව සඳහා ඔබ සැම දෙනාම යේසුස් ක්‍රිස්තුස්ගේ නාමයෙන් බව්තීස්ම කරන්න, එවිට ඔබට ශුද්ධාත්මයාණන්ගේ ත්‍යාගය ලැබෙනු ඇත. Cts ක්රියා 2: 37-38

ප්‍රේරිතයන්ට සහ ගෝලයන්ට යේසුස් දුන් අවසාන ආඥාවක් නම් ශුභාරංචිය දේශනා කිරීම සහ විශ්වාස කරන අයට බව්තීස්ම වීමයි.

"එබැවින් ඔබ ගොස්, සියලු ජාතීන්ට පියා සහ පුත්රයාණන්ගේ හා ශුද්ධාත්මයාණන්ගේ නාමයෙන් බව්තීස්ම කර උගන්වන්න" ~ මතෙ 28:19

පෙන්තකොස්ත දිනයේදී ඔවුන් කළේ මෙයයි.

"එවිට ඔහුගේ වචනය සතුටින් පිළිගත් අය බව්තීස්ම වූහ: එදිනම ඔවුන්ට ආත්ම තුන්දහසක් පමණ එකතු විය." Cts ක්රියා 2:41

ශුද්ධාත්මයාණන් වහන්සේ ලැබීමෙන් පසු කොර්නේලියස්ගේ පවුල බව්තීස්ම විය.

"අපට මෙන්ම ශුද්ධාත්මයාණන් වහන්සේ ලැබූ බව්තීස්ම නොවීමට කිසිවෙකුට ජලය තහනම් කළ හැකිද?" Cts ක්රියා 10: 47

ගැලවීම නොලබන කෙනෙකුට ශුද්ධාත්මයාණන්ගෙන් පිරවිය හැකිද? ඇත්ත වශයෙන්ම නැත. නමුත් ඔවුන් බව්තීස්ම වූයේ ශුද්ධාත්මයාණන් ලැබීමෙන් පසුව බව්තීස්ම වීමට පෙර ඔවුන් ගැලවීම ලැබූ බව පැහැදිලිව පෙන්නුම් කරමිනි. ඔවුන්ව බේරාගත්තේ බව්තීස්මය නොව යේසුස් ක්‍රිස්තුස් වහන්සේ කෙරෙහි ඇදහිල්ලයි. බව්තීස්මය යනු ඔවුන් ගැලවීම ලැබීමෙන් පසුව කළ දෙයකි.

මම මෙය අවධාරණය කරන්නේ යමෙකු බව්තීස්ම කිරීමේ ක්‍රියාව ඇත්තෙන්ම ඔවුන්ව බේරා ගන්නා බව සමහර අයට උගන්වා ඇති බැවිනි. නමුත් මිය යාමට පෙර බව්තීස්ම වීමට අවස්ථාවක් නොතිබූ, ඉතිහාසය පුරාම ගැලවීම ලැබූ බොහෝ දෙනෙක් සිටිති. ඒ ගැන බයිබලයේ පවා අපට වාර්‍තා ඇත. ජේසුස් වහන්සේ කුරුසියේ සිටියදී, මතක තබා ගත යුතු යැයි ඉල්ලා සිටි අසල සිටි එක් සොරෙකුගේ ආත්මය ඔහු බේරා ගත්තේය. මෙම මිනිසා කිසි විටෙකත් බව්තීස්ම නොවී කුරුසියේදී මිය ගියේය. කුරුසයේ සිටියදී යේසුස් ඔහුට මෙසේ කීවේය.

"ඇත්තෙන්ම මම ඔබට කියමි, අද ඔබ මා සමඟ පාරාදීසයේ සිටිනු ඇත." ලූක් 23:43

1 වන පේතෘස් හි තුන්වන පරිච්ඡේදයේ ඇති බව්තීස්මය පිළිබඳ වචන නිසා බොහෝ දෙනෙක් ව්‍යාකූල වී ඇත:

“ක්‍රිස්තුස් වහන්සේද වරක් අපව දෙවියන් වහන්සේ වෙතට ගෙන ඒම පිණිස, අයුක්තිසහගත අය උදෙසා පව් උදෙසා දුක් විඳ ඇති අතර, මාංසයෙන් මරණයට පත් වූ නමුත්, ආත්මයාණන් විසින් ක්‍ෂණිකව වේගවත් කරන ලදි: එමගින් ඔහු සිරගෙදර සිටින ආත්මයන්ට ගොස් දේශනා කළේය ; සමහර විට අකීකරු වූ අතර, වරක් දෙවියන් වහන්සේගේ බොහෝ ඉවසිලිවන්තකම නෝවාගේ දවස්වල බලා සිටි විට, නැව සූදානම් කරමින් සිටියදී, ස්වල්ප දෙනෙක්, එනම් ආත්ම අටක් ජලයෙන් බේරා ගත්හ. බව්තීස්ම වීමට පවා සමාන රූපය දැන් යේසුස් ක්‍රිස්තුස් වහන්සේගේ නැවත නැඟිටීමෙන් අපව (මාංසයේ අපිරිසිදුකම ඉවත් කිරීම නොව දෙවියන් වහන්සේ කෙරෙහි යහපත් හෘද සාක්‍ෂියකින් දෙන පිළිතුර) අපව ගලවා ගනී. ”~ 1 පේතෘස් 3: 18-21

ශුද්ධ ලියවිල්ල නිසි පරිදි අවබෝධ කර ගැනීම සඳහා එහි සම්පූර්ණ සන්දර්භය අප සලකා බැලිය යුතුය. ඉහත සඳහන් ශුද්ධ ලියවිල්ලෙහි සමස්ත චින්තනය වන්නේ ඉතිහාසය පුරාවට සියළුම ආත්මයන් ගැලවීම සඳහා ක්‍රිස්තුස් වහන්සේගේ භූමිකාව පිළිබඳව ය. පරණ ගිවිසුමේ පවා. මන්ද, නෝවා නැව සෑදීමේදී ක්‍රිස්තුස් වහන්සේගේ ආත්මය නෝවාගේ සාක්ෂිය තුළින් මිනිසුන්ගේ නපුරු මාර්ග ගැන මිනිසුන්ට අනතුරු ඇඟවීය. එකල පෘථිවිය විනාශ කළ ජලය, වර්ෂාව පතිත වී, නැව යට ගලා ගියේය. පෘථිවිය විනාශ කළ නැව, නැව ජලයට ඉහළින් ඔසවා නෝවාගේ පවුල බේරා ගත් එකම ජලය.

නෝවාගේ පවුල ඇත්තෙන්ම බේරාගත්තේ නැව සෑදීමට සහ එයට ගොඩ වීමට ඔවුන් කීකරු වීමයි. මක්නිසාද ඔවුන් එය නොකළා නම්, ජලය හරහා ඔවුන්ව බේරා ගැනීමට නොහැකි වනු ඇත. එම ජලයම ඒවා විනාශ කරනු ඇත. වෙනස සටහන් කිරීම වැදගත් ය. ජලය ඇත්තෙන්ම ඔවුන්ව බේරාගත්තේ නොව, ස්වාමින් වහන්සේට කීකරු වීමෙන් හා ඔවුන්ගෙන් ඉල්ලූ දේ කිරීමෙනි.

“එහි සමාන ස්වරූපය ...” යන්නෙහි තේරුම නම්: නෝවා දැනටමත් කීකරු වූවාක් මෙන්, අපිත් පසුතැවිලි වීමට දැනටමත් කීකරු වී තිබිය යුතුයි. එබැවින් අපි බව්තීස්ම වීමෙන් අපගේ කීකරුකම පිළිබඳ සාක්ෂිය පෙන්වන්නෙමු. බව්තීස්ම වීමේ සම්පූර්ණ “රූපය”: පැරණි ලෝකයේ සහ ජීවිතයේ මරණය, නව ලෝකයට සහ ජීවිතයට. යේසුස් ක්‍රිස්තුස්වහන්සේගේ නැවත නැඟිටීම තුළින් බව්තීස්ම වීමෙන් පවා දැන් අපව ගලවා ගනී (මාංසයේ අපිරිසිදුකම ඉවත් කිරීම නොව දෙවියන් වහන්සේ කෙරෙහි යහපත් හෘද සාක්ෂියේ පිළිතුර)

නැහැ බව්තීස්ම වතුරෙන් අපව පවිත්‍ර කළ විට අපි ගැලවීම ලැබුවෙමු. බව්තීස්මය අපව පාපයෙන් පිරිසිදු නොකරයි. නමුත් දෙවියන් වහන්සේ කෙරෙහි අපගේ නව යහපත් හෘද සාක්ෂිය ගැන අපි සාක්ෂි දෙන්නෙමු. යේසුස් ක්‍රිස්තුස්වහන්සේගේ නැවත නැඟිටීමෙන් පවා, අපව මෙම ගැලවීමේ නව ජීවිතයට නැවත නැඟිටුවනු ලැබ ඇත. අපගේ පාප ගැන අපි මුළුමනින්ම පසුතැවිලි වූ පසු ජේසුස් වහන්සේ දැනටමත් පාපයෙන් අපව නැවත නැඟිටුවනු ලැබ ඇත. බව්තීස්මයේදී නැවතත් අපි අපේ පරණ ජීවිතය මිය ගොස් ඇති බවට සාක්ෂි දීමට වතුර යට (වළලනු ලබනවා). තවද අපි ජලයෙන් ගොඩ එන්නේ, ක්‍රිස්තුස් ජේසුස් වහන්සේගේ නව ජීවිතයක් සඳහා අපව නැවත නැඟිටුවනු ලැබූ බව පෙන්වීමට ය.

නෝවාගේ කීකරුකම තුළින් ඔවුන්ගේ ජීවිතය නැවේදී පෘථිවියේ සම්පූර්ණයෙන්ම නව ජීවිතයකට සුරක්‍ෂිත විය. එබැවින් අපි ද ක්‍රිස්තුස්ට කීකරු වීම තුළින් පරණ ජීවිතයෙන් නැවත නැඟිටුවනු ලැබීමෙන් අපට දැන් තිබෙන හාත්පසින්ම නව ජීවිතයක් පෙන්වන්නෙමු.

අවසාන වශයෙන්, යේසුස් වහන්සේම බව්තීස්ම වූ විට පවා, ඔහු බව්තීස්ම වීමට හේතුව (කිසි විටෙකත් පව් නොකළ) දෙවියන් වහන්සේට කීකරු වීම සහ සියලු ධර්මිෂ්ඨකම ඉටු කිරීමට අපට හැකි වන බව ඔහු අවධාරණය කළේය.

ජේසුස් වහන්සේ බව්තීස්ම වීමට ගලීලයේ සිට ජෝර්දානයේ ජෝන් වෙත පැමිණියහ. ජෝන් ඔහුව වළක්වා ගැනීමට උත්සාහ කරමින්, "මට ඔබ බව්තීස්ම විය යුතුයි, ඔබ මා වෙත එනවාද?" නමුත් ජේසුස් වහන්සේ ඔහුට පිළිතුරු දෙමින්, “දැන් එසේ වීමට ඉඩ දෙන්න, මක්නිසාද සියලු ධර්මිෂ්ඨකම ඉටු කිරීම අපට සුදුසු ය” යි ඔහුට කීවේ ය. එවිට ඔහු ඔහුට ඉඩ දුන්නේය. ” මතෙව් 3: 13-15

නැවතත්, නිසැකවම බව්තීස්ම වන්නේ යේසුස්ව බේරා ගැනීම සඳහා නොවේ. නමුත් අපට වඩා වෙනස්ව, යේසුස්ගේ බව්තීස්මය යනු යේසුස් වහන්සේ අපගේ පාප සොහොනෙහි වළලනු පිණිස මිය යන බවට පුරෝකථනය කළ සාක්ෂියක් වන අතර එමඟින් ඔහු නැවත නැඟිටුවනු ලබන අතර එමඟින් අපට බලාපොරොත්තුවක් ඇති වේ. යේසුස්ගේ බව්තීස්මය පැමිණීම ගැන සාක්ෂියක් විය. බව්තීස්ම වීම යනු අපේ ජීවිතයේ අතීතයේ සිදු වූ දේ පිළිබඳ සාක්ෂියකි. දෙවිට කීකරු වීමෙන් ධර්මිෂ්ඨකම ඉෂ්ට කරමින් දෙවියන් වහන්සේව මහිමයට පත් කිරීම සඳහා වූ සාක්ෂියක් සඳහා මේ දෙකම කර ඇත.

එබැවින් ගැලවීම ලැබූ සෑම කෙනෙකුම, බව්තීස්ම වීමට අවස්ථාවක් ඇති විට උත්සාහයක් දැරිය යුතුය.

පව් කරන්නන්, ළදරුවන් හෝ ගණන් කළ නොහැකි දරුවන් බව්තීස්ම කළ යුතු බවට කිසිදු පදනමක් හෝ ඉගැන්වීමක් බයිබලයේ නැත.

අවසාන වශයෙන් සාරාංශයක් වශයෙන්, බව්තීස්ම වීමට කැමති සමහර දේවල් තිබේ නැහැ කරන්න:

  • බව්තීස්ම වීමෙන් අපගේ පව් සෝදා හෝ අප පල්ලියේ සාමාජිකයෙකු බවට පත් නොවේ. අපගේ පාප සේදිය හැක්කේ ක්‍රිස්තුස්ගේ රුධිරයට පමණක් වන අතර, අපගේ පව් ගැන පසුතැවී අපට සමාව දෙන මෙන් ඉල්ලා සිටින විට ඇදහිල්ලෙන් ඔහු අප වෙනුවෙන් මෙය කරයි.
  • බව්තීස්ම වීම ස්වර්ගයේ අපට ස්ථානයක් වෙන් නොකරයි. සයිමන් නම් මායාකාරයා බව්තීස්ම විය. නමුත් පේතෘස් පැහැදිලිවම කීවේ සයිමන් ඔහුගේ හදවතේ තවමත් කිරීමට තිබූ නපුර නිසා ඔහු ගැලවුනේ නැති බවයි. (ක්‍රියා 8: 9-24 කියවන්න)
  • බව්තීස්මය අද්භූත වැඩක් නොකරනු ඇත. ක්‍රිස්තුස් වහන්සේ අපේ හදවත්වල දැනටමත් අප වෙනුවෙන් කර ඇති දේ ලොවට කියා දෙන එය බාහිර සාක්ෂියක් බව මතක තබා ගන්න.
si_LKසිංහල
TrueBibleDoctrine.org

නිදහස්
දැක්ම