පාපයෙන් හා ඇබ්බැහි වීමෙන් මිදීම - පියවර 6 - පූර්ණ කැමැත්ත

6. දෙවියන් වහන්සේ ලවා මේ සියලු චරිත දෝෂ ඉවත් කිරීමට අපි සම්පූර්ණයෙන්ම සූදානම්

ඔබට මතක නම්, 4 වන පියවරේදී අපි ලැයිස්තුවක් සෑදුවෙමු. මෙම ලැයිස්තුව අපට සිදු වූ දේවල් හඳුනාගෙන ඇත, අද දක්වාම අපගේ ආකල්ප සහ අපගේ හැසිරීම් වලට බලපෑම් කරයි. පසුව 5 වන පියවරේදී අපි එම ලැයිස්තුව විවෘත කළේ එය වෙනත් විශ්වාසවන්ත පුද්ගලයෙකු සමඟ බෙදා ගැනීමටයි. මෙම පියවර දෙක අපව නිහතමානී කළා පමණක් නොව, මාර්ගය ආරම්භ කිරීමට අපගේ ඇදහිල්ලට බොහෝ සෙයින් උපකාර කර ඇත: මේවායින් ඔබ්බට ගමන් කිරීම.

එබැවින් දැන් 6 වන පියවරේදී, එම ලැයිස්තුවේ 3 වන තීරුව තුළ අප හඳුනාගත් පියවර 4 වෙතින් දේවල් කෙරෙහි අවධානය යොමු කිරීමට අපට අවශ්‍යය: ආකල්ප සහ හැසිරීම් වෙනස් කළ යුතු බව. ඒ වගේම අපිට කරන්න පුළුවන් දේවල් හඳුනාගැනීම ආරම්භ කරන්න අවශ්‍යයි, වෙනස් කරන්න.

මීට පෙර සිව්වන සහ පස්වන පියවර හරහා වැඩ කිරීමට අප නිහතමානීව නොසිටියේ නම්, අතීතයේ අප පාවා දීම නිසා අපට ඇති වන යටි හැඟීම් සහ ආරක්ෂාව තවමත් අපව වළක්වනු ඇත. එම හැඟීම් සහ ආරක්ෂාව අපගේම වැරදි මත වැඩ කිරීමට තරම් නිහතමානී වීමට අපට ඉඩ නොදේ. අපි සරලව කියන්නට පෙලඹෙනු ඇත: “ඒ මම තමයි. මම කවුද කියලා මට වෙනස් කරන්න බැහැ. ”

නමුත් දැන් අපට සිදු වූ මෙම අතීත පාවාදීම් හරහා අප කටයුතු කර ඇති නිසා, අපට දැන් ඒවායින් ඔබ්බට ගමන් කිරීමට පටන් ගත හැකිය. මේ ආකාරයෙන් නිහතමානී වීමට තරම් අපට ආරක්ෂිත බවක් දැනේ. ඒ වගේම අපි දෙවියන් වහන්සේට වෙනස් වීමට ඉඩ දෙන්නට කැමැත්තෙමු: "අපට පෙනෙන්නේ කවුරුන්දැයි" දෙවියන් වහන්සේ අපෙන් විය යුතු දේ බවට පත් කිරීමට. අපි පළමු ස්ථානයේ සිටීමට අදහස් කළේ එයයි.

ඉතින් අපි අපේ හොඳම වෙන්න උත්සාහ කරන්න කැමතිද? අපි අපේ උපරිම උත්සාහය දරන්න කැමති නැත්නම් කිසිම දියුණුවක් ඇති වෙන්නේ නැහැ. එබැවින් අවශ්ය ප්රයත්නයට සම්පූර්ණයෙන්ම "කිමිදීමට" අපි සූදානම්ද?

“ඔහුගේ කුරුසිය දරාගෙන මා පසුපස නොඑන ඕනෑම කෙනෙකුට මගේ ගෝලයෙකු විය නොහැක. ඔබ අතුරෙන් කවරෙකුට කුළුණක් තැනීමට අදහස් කරන්නේ නම්, පළමුවෙන් වාඩි වී, එය නිම කිරීමට ප්‍රමාණවත් දැයි ගණන් බලන්නේ නැත. ඔහු අත්තිවාරම දැමූ පසු, එය නිම කිරීමට නොහැකි වනු ඇත, එය දකින සියල්ලෝ ඔහුට සමච්චල් කිරීමට පටන් ගනී, මේ මිනිසා ගොඩනඟා ගැනීමට පටන් ගත්තේය, නමුත් නිම කිරීමට නොහැකි විය. ~ ලූක් 14:27-30

“වියදම ගණන් කරන්න” අපි ලැයිස්තුවක් හැදුවේ නැත්නම් අපිට ඒ ගැන අනියම් විදිහට ඉන්න ලේසියි. වැඩ කිරීමට නිශ්චිත කිසිවක් නොමැති තාක් දුරට ඔවුන් වඩා හොඳින් කටයුතු කරන බව ඕනෑම කෙනෙකුට සාමාන්‍යයෙන් පැවසිය හැකිය. නමුත් අප තුළ ඇති චර්යාවන් අපි නිශ්චිතව හඳුනා ගන්නා විට, අපි කළ යුතු කාර්යය විශේෂයෙන් හඳුනා ගනිමු. අපි ඇත්තටම දියුණු වෙනවාද යන්න සලකා බැලීමට, පසුව නැවත ලැයිස්තුව සමාලෝචනය කිරීමට අපට ආපසු යා හැක.

ඇතැම් හැසිරීම් ඇත්ත වශයෙන්ම "ඔවුන් කවුරුන්ද යන්නෙහි" කොටසක් බව මිනිසුන් විශ්වාස කරන විට, ඔවුන් කිසි විටෙකත් ඒවා ආමන්ත්‍රණය නොකරනු ඇත. අපි ඒවා ලැයිස්තුගත කරන්නෙමු, මන්ද ඒවා වෙනස් කළ හැකි දේවල් බව අපි විශ්වාස කරමු!

අපේ අඩුපාඩු හඳුනාගෙන ඒවා පිළිගැනීමෙන් අවසන් වන්නේ නැහැ. ඔවුන් ගැන යමක් කිරීමට "සම්පූර්ණයෙන්ම සූදානම්" වීම, විසඳුම සඳහා ප්රධාන වනු ඇත.

අක්ෂර ලැයිස්තුවේ දෝෂ (බාගත):

මෙම ලැයිස්තුව සංවර්ධනය කිරීමට අපට උදවු කිරීමට, ඔබට මෙම ලේඛනය බාගත කළ හැකිය. එය අපට හඳුනාගත හැකි ආකාරයට ව්‍යුහගත කර ඇත:

  1. අපගේ වැරදි, දුර්වලතා හෝ අභියෝග ලැයිස්තුවක්.
  2. එක් එක් සඳහා, ගැටලුව අපගේ හැසිරීමට බලපාන ආකාරය සටහන් කරන්න. මෙම වරද ඔබටත් අන් අයටත් ඇති කරන බලපෑම ලිවීමට වග බලා ගන්න.
  3. මෙම දුර්වලතාවය සමඟ සම්බන්ධ වන හැඟීම් මොනවාදැයි ඔබෙන්ම අසන්න. එවැනි හැසිරීම් බලාපොරොත්තු වන්නේ දුක්ඛිත හැඟීම් අවම කිරීමට හෝ සැඟවීමටද?
  4. ඔබ මෙම හැසිරීම් වල නොයෙදුනේ නම් ඔබේ ජීවිතය කෙබඳු වේද යන්න සලකා බලන්න.
  5. වඩා ඵලදායී වනු ඇති ඒ වෙනුවට ඔබට භාවිතා කළ හැකි සමහර උපාය මාර්ග මොනවාද?

අපගේ චරිතයේ අඩුපාඩු ඉවත් කිරීමට දෙවියන් වහන්සේ අපට උපකාර කිරීමට නම්, ඒවා පිළිබඳ අපගේ අවබෝධය වෙනස් කිරීමට ඔහුට ඉඩ දිය යුතුය. අප සිතන, ප්‍රතික්‍රියා කරන, විනිශ්චය කරන සහ තීරණ ගන්නා ආකාරය වෙනස් කිරීමට අප කැමතිද? මෙය නව මට්ටමකින් "දෙවියන් වහන්සේ විශ්වාස කිරීම" අවශ්ය වනු ඇත!

“ඔබේ මුළු හදවතින්ම යෙහෝවා දෙවිව විශ්වාස කරන්න. ඔබේම අවබෝධයට නැඹුරු නොවන්න. ඔබේ සියලු මාර්ගවලදී ඔහුව පිළිගන්න, එවිට ඔහු ඔබේ මාවත් මෙහෙයවන්නේය. ඔබේ ඇස් හමුවේ ප්‍රඥාවන්ත නොවන්න: සමිඳාණන් වහන්සේට භය වී නපුරෙන් ඉවත් වන්න. එය ඔබේ නාභියටත් ඔබේ ඇටමිදුළුවලටත් සෞඛ්‍යයක් වනු ඇත.” ~ හිතෝපදේශ 3:5-8

එපීසවරුන්ට ලියූ ලිපියේ, පාවුල් අපොස්තුළු තුමා මිනිසුන්ට අවබෝධ කර ගැනීමට සහ ජීවත් වීමට ප්‍රායෝගික එදිනෙදා මාර්ග ලබා දුන්නේය. ඔහු එසේ කළේ ඔවුන්ට දිගටම ස්වාමීන් සමඟ සාර්ථකව ගමන් කිරීමට හැකි වන පිණිසය.

කෝපය සමඟ කටයුතු කිරීම

First Paul dealt with how we react to others, and how we treat them.

“එබැවින් බොරු කීම අත්හැර, සෑම මනුෂ්‍යයෙක්ම තම අසල්වැසියා සමඟ සත්‍යය කතා කරන්න; මක්නිසාද අපි එකිනෙකාගේ සාමාජිකයන් වෙමු. ඔබ කෝප වන්න, පව් නොකරන්න. ~ එපීස 4:25-27

Anger is an emotion that is triggered. Something happens that causes our emotional state to change. But before we can deal with the cause, we must first get the reaction (the anger) under control.

අපිව ප්‍රතික්‍රියාවට හසු කර ගැනීමට සාතන් කැමතියි. මක්නිසාද යත්, කෝපය ප්‍රතික්‍රියාවෙන් අපව යටපත් කිරීමට ඔහුට හැකි නම්, අප කිසි විටෙකත් මූල හේතුවට නොඑන බව ඔහු දනී. මේ නිසා අපි මුලින්ම කෝපය පාලනය කරගත යුතුයි.

And so the Apostle Paul states: “let not the sun go down upon your wrath.” Because if we allow the anger to continue, we will then allow the devil an opportunity to work. This clearly shows us that when anger is out of control, Satan takes advantage in many different ways. We must cut off this advantage he has!

සටහන: පහසුවෙන් කෝපයට පත් වූ පුද්ගලයන් නිතරම කෑගසමින් දේවල් විසි නොකරයි; සමහර විට ඔවුන්ගේ ප්‍රතික්‍රියාව වන්නේ සමාජයෙන් ඉවත් වීම, කම්මැලි වීම හෝ ශාරීරිකව රෝගාතුර වීමයි.

People who are easily angered generally have a low tolerance for frustration, meaning simply that they feel that they should not have to be subjected to frustration, inconvenience, or annoyance. They can’t take things in stride, and they’re particularly infuriated if the situation seems somehow unjust. For example: being corrected for a minor mistake.

මෙය විස්තර කිරීමේ බයිබලානුකුල ක්‍රමයක් වනුයේ: යම් යම් තත්වයන් සඳහා කරුණාව ලබා ගැනීමේ හැකියාව ඔවුන්ට නොමැති වීමයි. ඒ නිසා ඔවුන් දේවල් තමන්ගේ අතට ගෙන, ඔවුන්ගේම ශක්තියෙන් ඔවුන් සමඟ කටයුතු කරයි. ගැලවුනත් නැතත් කමක් නෑ. යම් යම් අවස්ථා වලදී කරුණාව ලබා ගන්නේ කෙසේද යන්න දැන ගැනීමට අපට ප්‍රඥාව නොමැති විය හැක.

ඉවසීමේ අවශ්‍යතාවය

යේසුස් පැවසුවේ “ඔබේ ඉවසීමෙන් ඔබේ ආත්මය ඔබ සතු කරගන්නා” බවයි. ~ ලූක් 21:19

ඉවසීම යනු ස්වයං සංයමයකින් හෝ කෝපයට ඉඩ නොදීමේ ගුණාංගයකි. ඉවසීම දෙවියන්ට සහ මිනිසාට ආරෝපණය කර ඇති අතර, දයාව සහ දයාව සමඟ සමීපව සම්බන්ධ වේ. ඉවසීමෙන් ක්‍රියා කිරීමට නිහතමානීකම අවශ්‍ය වේ, මන්ද එය අපටම නිහතමානී වීමෙන් පමණක්, අපට දෙවියන් වහන්සේගේ කරුණාව ලබා ගත හැකිය.

“එසේම බාල, වැඩිමහල්ලන්ට යටත් වන්න. ඔව්, ඔබ සියල්ලෝම එකිනෙකාට යටත් වන්න, සහ යටහත් පහත්කමෙන් සැරසී සිටින්නමක්නිසාද දෙවියන් වහන්සේ උඩඟු අයට විරුද්ධ වන අතර යටහත් පහත් අයට කරුණාව දෙන සේක. එබැවින් දෙවියන් වහන්සේගේ බලවත් හස්තය යටතේ යටහත් පහත් වන්න, එවිට ඔහු නියමිත කාලය තුළ ඔබව උසස් කරයි. ”~ 1 පේතෘස් 5: 5-6

ඒ නිසා අපි අපේ චින්තනය වෙනස් කළ යුතුයි. දුෂ්කරතා සහ කලකිරීම් අපට විරුද්ධ යැයි සිතනවා වෙනුවට, අපි අපගේ චින්තනය වෙනස් කරමු: මෙම දුෂ්කරතා සහ කලකිරීම් අපව නිහතමානී කිරීමට උපකාරී වේ, එබැවින් අපට තවත් ඉවසීම ඉගෙන ගත හැකිය.

ප්‍රේරිත පාවුල් විසින් රෝමවරුන්ට ලියන ලද ලිපියේ මෙම සැලැස්ම විස්තර කර ඇත.

“දෙවියන්වහන්සේගේ මහිමය ගැන බලාපොරොත්තුවෙන් ප්‍රීති වන අප සිටගෙන සිටින මේ කරුණාවට ඇදහිල්ලෙන් ප්‍රවේශය ඇත්තේ ඔහු විසිනි. එපමණක් නොව, අපි පීඩාවලදී ද ප්‍රශංසා කරන්නෙමු. පීඩා ඉවසීම ඇති කරන බව දැන; සහ ඉවසීම, අත්දැකීම්; සහ අත්දැකීම්, බලාපොරොත්තුව: බලාපොරොත්තුව ලැජ්ජාවට පත් නොවේ; මන්ද, අපට දෙන ලද ශුද්ධාත්මයාණන් කරණකොටගෙන දෙවියන් වහන්සේගේ ප්‍රේමය අපගේ හදවත් තුළ වැගිරෙයි.” ~ රෝම 5:2-5

අපට බලාපොරොත්තුවක් ඇති කරවන, සහ අපගේ හදවත් පිරවීමට තුඩු දෙන - දෙවියන් වහන්සේගේ ප්‍රේමයෙන් - අපගේ ජීවිතයේ නව අත්දැකීම් ස්ථාපිත කිරීම ආරම්භ කළ යුතුය!

Now the truth is critical to our success. We cannot expect to be benefited from the truth, if we do not practice truth with everyone. Perhaps one of the most frustrating and angering things for a liar to experience is to be lied to. They have no grace for it. But if the individual puts away all lying, they will discover that they personally find people more honest with them. And when people do lie to them, it will still be upsetting, but they will be able to have more control in dealing with it. Because they will have more grace from God to deal with it.

ඕනෑවට වඩා ස්වයං-ආරක්ෂිත වීම

දැන් සංවේදී දෙයක් අභියෝගයට ලක් වූ විට, තවත් එකක් කපා දමන ආරක්ෂිත පිළිතුරක් දීමට අපගෙන් සමහරෙක් ඉක්මන් වෙති. මෙම ආත්මාරක්ෂක පුරුද්ද සඳහා අපි අපවම පුහුණු කර ඇත්තෙමු. එබැවින් එය ඉතා ස්වභාවිකව පැමිණේ.

නමුත් දැන් සමිඳාණන් වහන්සේට අවශ්‍ය වන්නේ ඔහුට අපගේ ආරක්ෂාව වීමට ඉඩ දීමයි. තවත් වරදක් සෙවීම හෝ තවත් කපා හැරීමක් නැත. ඒ වෙනුවට, අපගේ ජීවිත තුළ දෙවියන් වහන්සේගේ කරුණාව ඇති කර ගැනීමට සහ බෙදා ගැනීමට අපි ඉගෙන ගනිමු.

"කිසිදු දූෂිත සන්නිවේදනයක් ඔබගේ මුවින් නික්ම නොයන්න, නමුත් එය අසන්නන්ට කරුණාව උපදවන පිණිස අභිවෘද්ධියට යහපත් දෙයකි." ~ එපීස 4:28-29

නරක පුරුදු නව ඒවා සමඟ ප්රතිස්ථාපනය කිරීම

අපගේ ප්‍රතිචාර පුරුදුවල සම්පූර්ණ වෙනසක් සඳහා කාලය ගතවනු ඇත. අපගේ පැරණි ක්‍රම "පුරුදු" බවට පත් වූ නිසා, අප දැන් මෙම පැරණි ක්‍රම "නොඉගෙන" යුතුය. අපි මෙය කරන්නේ "ඔවුන්ව ඉවත් කිරීම" මගිනි. ඒ කියන්නේ මේක ඉබේ එන්නේ නෑ. අපි අපේ පැරණි ප්‍රවණතාවලට විරුද්ධ විය යුතු අතර, මේ දේවල් මාර්ගයෙන් ඉවත් කිරීමට උත්සාහ කළ යුතුයි.

“Let all bitterness, and wrath, and anger, and clamor, and evil speaking, ඔබෙන් ඈත් කරනු ලැබේ, සියලු ද්වේෂසහගතව: තවද ඔබ එකිනෙකාට කරුණාවන්ත වන්න, මුදු මොළොක් හදවතක් ඇතිව, ක්‍රිස්තුස් වහන්සේ උදෙසා දෙවියන් වහන්සේ ඔබට සමාව දී ඇති සේම, එකිනෙකාට සමාව දෙන්න. ~ එපීස 4:31-32

ශුද්ධ ලියවිල්ල අපට පෙන්වා දෙන්නේ “තිත්තකම, කෝපය, කෝපය, නපුරු කතා කිරීම යනාදිය” ඉවත් කිරීමට පමණක් බව ඔබට පෙනෙනු ඇත. නමුත් එය අපට “කරුණාව, මුදු මොළොක් සිතින් සිටීම, සමාව දීම යනාදිය” ආදේශ කරන ලෙසද පෙන්වා දෙයි. සාර්ථක වීමට නම්, අපි නරක හැසිරීම් ප්‍රතිස්ථාපනය කරන දේ අපගේ වැඩ පත්‍රිකාවේ තැබිය යුතුය! එවිට අපි එය කළ යුතුයි.

අප ප්‍රතික්‍රියා කරන සෘණාත්මක ක්‍රමවලින් බහුතරයක්, අප අපගේ මුඛයෙන් පවසන දේ තුළින් තමන්ව හෙළි කරන ක්‍රමයක් ඇත. ගොඩක් වෙලාවට මේවා අපි නොකියා හිටියා නම් කියලා ප්‍රාර්ථනා කරන දේවල්. අපගේ මුඛයෙන් පිටවන දේ ඉගෙන ගැනීමට සහ පාලනය කිරීමට අපට කාලය පරීක්ෂා කර ඔප්පු කර ඇති ක්‍රමයක් තිබේ.

"මෝඩයා තමාගේ මුළු සිත ප්‍රකාශ කරයි; එහෙත් ප්‍රඥාවන්තයා එය පසු වන තුරු තබා ගනී." ~ හිතෝපදේශ 29:11

හිතට එන මුල්ම දේ කතා කරන්න එපා. එම පළමු දෙය බොහෝ විට චිත්තවේගීයව උත්පාදනය වන්නේ කෝපයේ හැඟීම් නිසාය. මොහොතක් සිතන්න, සහ නිහඬව යාච්ඤාවෙන් දෙවියන් වහන්සේගෙන් උපදෙස් ගන්න, ඔබේම හදවතින්ම. ඔබේ පිළිතුරුවලින් ඔබ සොයා ගන්නා නව ප්‍රඥාව ගැන ඔබ මවිතයට පත් වනු ඇත!

අවසාන වශයෙන්, දෙවියන් වහන්සේට අප තුළ සම්පූර්ණ වෙනසක් ඇති කිරීමට ඉඩ දෙන්න, එවිට අපට ඔහු හා සමාන විය හැකිය.

"එබැවින්, ප්‍රේමවන්තයෙනි, මේ පොරොන්දු ලබාගෙන, මාංසයේ සහ ආත්මයේ සියලු අපිරිසිදුකමෙන් අපවම පවිත්‍ර කර, දෙවියන් වහන්සේට ගරුබිය ඇතුව ශුද්ධකම සම්පූර්ණ කරගනිමු." ~ 2 කොරින්ති 7:1

අපට දෙවියන් වහන්සේ සහ සැබෑ සහකාරිය සමඟ ඕනෑම ආකාරයක නව සහ කල් පවත්නා සබඳතාවක් ඇති කර ගැනීමට නම්, එය ඔබ දෙදෙනා තුළ ක්‍රියාත්මක වන දෙවියන් වහන්සේගේ ශුද්ධකමේ අඛණ්ඩතාව මත පදනම් විය යුතුය. මෙය ඔබට වඩාත් ගැඹුරු සහ අර්ථවත් සහ විශ්වාසවන්ත සම්බන්ධතාවයක් ඇති කර ගැනීමට හැකි වනු ඇත. තවද මෙවැනි සබඳතා විශේෂයෙන්ම අපගේ හදවතට, මනසට සහ ආත්මයට සුවයක් ගෙනදේ.

ක්රිස්තුස්ගේ මනස - දුක් විඳීමට මනස

අවසාන වශයෙන්, අපගේ ස්වාමීන් වන යේසුස් ක්‍රිස්තුස් මෙන් අපගේ චින්තනය වෙනස් කිරීමට, අපට “ක්‍රිස්තුස්ගේ මනස” අවශ්‍ය වනු ඇත. ක්‍රිස්තුස් වහන්සේට සත්‍යය සමඟ සිටීමට දුක් විඳීමට මනසක් ද අන් අය වෙනුවෙන් දුක් විඳීමට මනසක් ද තිබුණි.

“එබැවින් ක්‍රිස්තුස් වහන්සේ අප උදෙසා මාංසයේ දුක් වින්දා සේම, ඔබත් එකම සිතින් සන්නද්ධ වන්නමක්නිසාද මාංසයේ දුක් විඳි තැනැත්තා පාපයෙන් නතර වී ඇත; ඔහු තම ඉතිරි කාලය තවදුරටත් මාංසයේ ජීවත් විය යුත්තේ මිනිසුන්ගේ ආශාවන්ට නොව දෙවියන් වහන්සේගේ කැමැත්තට ය. මක්නිසාද යත්, අපගේ ජීවිතයේ ගෙවී ගිය කාලය, කාම ආශාවන්, තෘෂ්ණාව, අධික වයින්, විනෝදාස්වාදයන්, භෝජන සංග්‍රහයන් සහ පිළිකුල්සහගත රූප වන්දනාවන්හි ගමන් කරන විට, අන්‍යජාතීන්ගේ කැමැත්ත ඉටු කිරීමට අපට ප්‍රමාණවත් විය හැකිය. ඔබ ගැන නපුරු ලෙස කතා කරමින්, කෝලාහලයේ අධික ලෙස” - 1 පේතෘස් 4: 1-4

මෙම “විඳීමට සිත” සමහරක් අවශ්‍ය වන්නේ ඔබ තුළ ඇති සම්පූර්ණ වෙනස අගය නොකරන පැරණි මිතුරන් සිටින බැවිනි. ඔබ ඔවුන් සමඟ එකට කළ එකම ද්‍රව්‍යවලට ඔබ තවදුරටත් සහභාගී නොවන බව ඔවුන් දැනගත් විට ඔවුන් අමනාප වනු ඇත.

නමුත් මෙම වෙනස සඳහා දුක් විඳීමට කැමැත්තෙන් සිටීම සහ එය අන් අයගේ සිත් රිදවන ආකාරය සම්පූර්ණයෙන්ම අවශ්ය වේ. සමහර මිතුරන් ඇත, අපි සන්සුන්ව සිටීමට යන්නේ නම්, අපට බොහෝ අඩු කාලයක් ගත කිරීමට සිදුවනු ඇත. ඔබ ඔවුන් ගැන සැලකිල්ලක් නොදක්වන හෝ ඔවුන්ට ආදරය නොකිරීම නොවේ. ඊට පටහැනිව, ඔබ ඔවුන්ට ඊටත් වඩා ආදරය හා සැලකිල්ල! නමුත් ඔබට ඔවුන්ට උපකාර කිරීමට පෙර ඔබ මුලින්ම සිතීමේ සහ ජීවත්වීමේ නව ක්‍රමයක ස්ථාපිත විය යුතුය.

We Now Have a “New Fellowship”

“ඔබ නොඇදහිලිවන්තයන් සමඟ අසමාන ලෙස සම්බන්ධ නොවන්න. ආලෝකය සහ අන්ධකාරය අතර ඇති සම්බන්ධය කුමක්ද? ක්‍රිස්තුස් වහන්සේ බෙලියල් සමඟ ඇති එකඟතාවය කුමක්ද? නොඇදහිලිවන්තයෙකු සමඟ විශ්වාස කරන්නාට ඇති කොටස කුමක්ද? දෙවියන් වහන්සේගේ මාලිගාව පිළිම සමඟ ඇති ගිවිසුම කුමක්ද? මන්ද, ඔබ ජීවමාන දෙවියන් වහන්සේගේ මාලිගාව ය; දෙවියන් වහන්සේ පැවසූ පරිදි, මම ඔවුන් තුළ වාසය කරන්නෙමි, ඔවුන් තුළ ඇවිදින්නෙමි. මම ඔවුන්ගේ දෙවි වන්නෙමි, ඔව්හු මාගේ සෙනඟ වන්නෝය. එබැවින් ඔවුන් අතරින් නික්ම ගොස් වෙන්ව සිටින්න, අපවිත්‍ර දෙයට අත නොතබන්න. එවිට මම ඔබ පිළිගන්නෙමි, ඔබට පියෙකු වන්නෙමි, ඔබ මාගේ පුත්‍රයෝ සහ දූවරු වන්නහුයයි සර්වබලධාරී ස්වාමීන්වහන්සේ කියනසේක. ~ 2 කොරින්ති 6:14-18

අපගේ “නව සහයෝගීතාව” මුලින්ම පදනම් වන්නේ දෙවියන් වහන්සේ සමඟ අපගේ පෞද්ගලික සම්බන්ධතාවයේ අඛණ්ඩතාව මතය. එවිට අපට සුදුසු මිනිසුන් සමඟ නිසි ඇසුරක් ඇති කර ගත හැකිය.

“දෙවියන් වහන්සේ ආලෝකය බවත්, ඔහු තුළ කිසිඳු අන්ධකාරයක් නැති බවත්, අපි ඔහුගෙන් අසා, ඔබට ප්‍රකාශ කරන පණිවිඩය මෙයයි. අපි ඔහු සමඟ ඇසුරක් ඇති බව කීවොත්, අන්ධකාරයේ ඇවිදින්නෙමු නම්, අපි බොරු කියමු, නමුත් සත්යය නොකරමු: නමුත් ඔහු ආලෝකයේ සිටින ලෙස අපි ආලෝකයේ ගමන් කළහොත්, අපි එකිනෙකා සමඟ සහයෝගීතාවය සහ රුධිරය ඇත. ඔහුගේ පුත් යේසුස් ක්‍රිස්තුස් සියලු පාපවලින් අපව පවිත්‍ර කරන සේක. ~ 1 යොහන් 1:5-7

ශුභාරංචියේ මූලයන් ගැඹුරට යා හැකි වන පරිදි ගල් ඉවත් කරන්න

මෙම පියවර 6 ලැයිස්තුවේ අපගේ ජීවිතයෙන් "එකතු කර ගත යුතු" බොහෝ දේ හඳුනාගෙන ඇත. අප ඔවුන්ව ආමන්ත්‍රණය නොකරන්නේ නම්, දෙවියන් වහන්සේගේ වචනය අපගේ හදවත් තුළට මුල් බැස ගැනීමට ඇති හැකියාවට ඒවා බාධාවක් වනු ඇත. මූලයන් ගැඹුරට නොගියහොත්, කරදර සහ දුෂ්කරතා අපගේ මාර්ගයට පැමිණි විට, අපි නැවතත් ඇබ්බැහි වීමට පටන් ගනිමු. මක්නිසාද යත් අපගේ ආත්මය සහ හදවත වතුර පෙවී තබා ගැනීමට, ගැලවීමේ ළිඳට ගැඹුරට ඇද ගැනීමට අපට නොහැකි බැවිනි. එබැවින් නඩු විභාගයක දුෂ්කරතාවයෙන් අපි වියළී යනු ඇත.

Do you remember the different types of ground representing our hearts, that Jesus described in his parable of the sower and the seed? Let’s read it again but a little farther this time.

“එබැවින් වපුරන්නා පිළිබඳ උපමාව අසන්න. යමෙක් රාජ්‍යයේ වචනය අසා එය නොතේරෙන විට දුෂ්ටයා පැමිණ ඔහුගේ සිතෙහි වපුරන ලද දේ උදුරා ගනී. මාර්ගයෙන් බීජ ලැබූ තැනැත්තා මේ ය. නුමුත් බීජය ගල් තැන්වලට ගෙන ගිය තැනැත්තාම, වචනය අසා, ප්‍රීතියෙන් එය පිළිගන්නේ ය. නුමුත් ඔහු තමා තුළම මුල් වී නැත, නමුත් ටික කලක් ඉවසා සිටියි. ~ මතෙව් 13:18-21

ඔබට ආරම්භ කිරීමට අවශ්‍ය නැත, සහ ටික වේලාවක් ඉවසා සිටින්න. ඔබට එය සෑම ආකාරයකින්ම සිදු කිරීමට අවශ්‍යයි. එබැවින් ඔබ ගැඹුරට හාරා, ඔබේ හදවතට එකතු කළ යුතු ගල් සියල්ල එකතු කළ යුතුය. දන්න එකෙක්වත් ඉතුරු කරන්න එපා!

si_LKසිංහල
TrueBibleDoctrine.org

නිදහස්
දැක්ම