පාපයෙන් හා ඇබ්බැහි වීමෙන් මිදීම - පියවර 12 - සේවය සහ කෘතඥතාව

12. අපට උපකාර වන මෙම පියවරවල ප්‍රතිඵලයක් ලෙස අධ්‍යාත්මික පිබිදීමක් ඇති කර ගත් අපි දැන් මෙම පණිවිඩය අන් අය වෙත ගෙන යාමටත් අපගේ සියලු කටයුතුවලදී මෙම ප්‍රතිපත්ති ක්‍රියාත්මක කිරීමටත් උත්සාහ කරමු.

අපගේ හදවත්වලට ඔහුගේ සත්‍යය හෙළි කිරීමට සමිඳාණන් වහන්සේ අපට ඉතා දයාවන්ත වී ඇත. පාපයෙන් හා ඇබ්බැහිවීම්වලින් සුවය ලැබීමට පමණක් නොව, අපගේ සබඳතා සුව වනු දැකීමටද උන්වහන්සේ අපට හැකියාව දුන් සේක. මෙම පෙර පියවර 11 හරහා සහ මෙම ශුභාරංචිය අපට සේවය කළ අන් අයගේ උපකාරයෙන්, අපට දැන් නව ජීවිතයකට සහභාගී වීමට හැකි වී තිබේ!

“එබැවින් යමෙක් ක්‍රිස්තුස්වහන්සේ තුළ සිටින්නේ නම්, ඔහු අලුත් මැවිල්ලකි: පරණ දේවල් පහව ගියේය. බලන්න, සියල්ල අලුත් වී ඇත. තවද, සියල්ල දෙවියන්වහන්සේගෙන්ය, ඔහු යේසුස් ක්‍රිස්තුස්වහන්සේ කරණකොටගෙන අපව තමන් හා සමගිකරගත් අතර, සමගි කිරීමේ දේවසේවය අපට දුන්සේක" - 2 කොරින්ති 5:17-18

අපගේ නව ඇමතුම

And so now having embraced this new life in Christ Jesus, we now have a very important calling upon our life: “the ministry of reconciliation.”

God has already used us in previous steps to minister reconciliation, through the efforts that we made for ourselves to be reconciled to others. Now we are also able to help others in the same way, to find the same help we have received.

මෙය සැමවිටම දෙවියන් වහන්සේගේ සැලැස්මේ කොටසක් විය. උන් වහන්සේ ගලවාගත් අයට අන් අයට සාක්ෂි දැරීමට හැකි වන පරිදි ඔවුන් ද ගැලවීම දැන ගනු ඇත.

"නුමුත් ශුද්ධාත්මයාණන් වහන්සේ ඔබ වෙතට පැමිණි පසු ඔබ බලය ලබනු ඇත: ඔබ ජෙරුසලමෙහි ද මුළු ජුදායෙහි ද සමාරියෙහි ද පොළොවේ කෙළවර දක්වා ද මට සාක්ෂිකාරයෝ වන්නහු ය." ~ ක්රියා 1:8

ශුභාරංචිය බෙදාගන්න

The true gospel that delivers people from both sin and addictions, has always propagated itself in this manner. Jesus delivers and transforms the individual, and then he calls the individual into a life of service and gratitude. And through this transformed life, others are also saved and called to the same work. We do this work from a heart of love. And we also do this because we recognize the seriousness of the responsibility that has been now given to us!

“Wherefore we labor, that, whether present or absent, we may be accepted of him. For we must all appear before the judgment seat of Christ; that every one may receive the things done in his body, according to that he hath done, whether it be good or bad. Knowing therefore the terror of the Lord, we persuade men; but we are made manifest unto God; and I trust also are made manifest in your consciences.” ~ 2 Corinthians 5:9-11

ඇබ්බැහිවීම්වල විනාශකාරී බව පෞද්ගලික අත්දැකීමෙන් දැනගත් අපි අන් අයව “ඒත්තු ගැන්වීමට” උත්සාහ කරමු. අතීතයේ අපගේම පුද්ගලික අත්දැකීම් නිසා ඔවුන් වෙනුවෙන් අප වෙත ලබා දෙන පණිවිඩය පිටුපස අපට දැන් විශේෂ හදිසිතාවයක් සහ අධිකාරියක් ඇත.

යේසුස් වහන්සේ ඕනෑම කෙනෙකුව ගලවා ස්ථාපිත කරන විට, ඔවුන්ට කිරීමට ඔහුට වැඩ තිබේ. එය අපගේ ජීවිත මත යේසුස් ක්‍රිස්තුස්වහන්සේගේ කැඳවීම සම්පූර්ණ කිරීමේ කොටසකි.

"ඔහු ඔවුන්ට කතා කොට, "ඔබ මුළු ලෝකයට ගොස්, සෑම මැවිල්ලකටම ශුභාරංචිය දේශනා කරන්න." ~ මාර්ක් 16:15

The word “gospel” stands for “good news.” This Gospel based 12 step program is “good news” for every sinner and addict. There is true hope and help in the love of God shown towards everyone, through Jesus Christ! So by prayer and faith, we labor now to build up others in this new faith that we now have.

“එහෙත්, ප්‍රේමවන්තයෙනි, ඔබගේ අතිශුද්ධ වූ ඇදහිල්ල මත ඔබම ගොඩනඟා ගනිමින්, ශුද්ධාත්මයාණන් තුළ යාච්ඤා කරමින්, සදාකාල ජීවනය සඳහා අපගේ ස්වාමීන් වන යේසුස් ක්‍රිස්තුස්වහන්සේගේ දයාව බලා, දෙවියන්වහන්සේගේ ප්‍රේමයෙහි ඔබම තබාගන්න. තවත් සමහරුන්ට අනුකම්පාවක් ඇත, වෙනසක් ඇති කරයි: තවත් සමහරු බියෙන් ඔවුන්ව ගින්නෙන් ඉවතට ඇද දමති. මාංසයෙන් පෙනෙන ඇඳුමට පවා ද්වේෂ කිරීම. දැන් ඔබව වැටීමෙන් වළක්වා ගැනීමටත්, ඔහුගේ තේජස ඉදිරියෙහි ඔබ නිදොස් ලෙස ඉදිරිපත් කිරීමටත් හැකි තැනැත්තාට, අපගේ ගැළවුම්කාර එකම ප්‍රඥාවන්ත දෙවියන් වහන්සේට, දැන් සහ සදහටම තේජස හා තේජස, ආධිපත්‍යය සහ බලය ලැබේවා. ආමෙන්.” ~ යූද් 1:20-25

අනුකම්පාව

Having compassion, is waking up people to the fear that they should have for their own lives. Teaching people to “put away” the things that are hindering them. We comprehend that we ourselves have been “pulled out of the fire” of sin and its controlling addictive power. And so we especially feel this burden to pull others out of that same fire.

මේ සියල්ල දෙවියන් වහන්සේ අපට දෙන ත්‍යාගය අනුව යම් ආකාරයකින් කිරීමට අපව දැන් කැඳවා ඇත.

අවසාන වශයෙන්, වපුරන්නා සහ වචනය පිළිබඳ උපමාව සහ දෙවියන් වහන්සේගේ වචනය වපුරා ඇති විවිධ වර්ගවල (හදවත නියෝජනය කරන) ඔබට මතකද? 4 වැනි වූ අවසාන වර්ගයේ බිම්, "හොඳ බිම" ලෙස විස්තර කරන ලදී. එය හොඳ ඵල ගෙන දුන් නිසා එය එසේ විස්තර කරන ලදී. සේවයේ සහ කෘතඥතාවයේ ඵල!

“නුමුත් සරු බිමෙහි බීජ ලැබූ තැනැත්තා වචනය අසා එය තේරුම්ගන්නේය. එයද පල දරන අතර, සමහරක් සිය ගුණයකින්ද, සමහරක් හැට ගුණයකින්ද, සමහරක් තිස් ගුණයකින්ද පල දරයි. ~ මතෙව් 13:23

මෙම උපමාව සම්බන්ධයෙන් යේසුස් පැවසුවේ “අහන්න කන් ඇති තැනැත්තාට සවන් දෙන්න” කියායි.

So as we complete this 12 step series, may we ever continue to have an “ear to hear” the call of our Lord to: service and gratitude!

si_LKසිංහල
TrueBibleDoctrine.org

නිදහස්
දැක්ම