යෝධයන් පරාජය කිරීම

ඔබ දන්නවාද එහි යෝධයන් සිටින බව! නමුත් මම කතා කරන්නේ අඩි නවයක් හෝ දහයක් උස විශාල මිනිසුන්, අපට ඉහළින් ඇති කුළුණ ගැන නොවේ. මම කතා කරන්නේ එදිනෙදා ජීවිතයේදී අපට හමුවන යෝධයන් ගැනයි. යෝධයන් යන්නෙන් මා අදහස් කළේ අප ජීවිතයේ විවිධ කාලවලදී හෝ එදිනෙදා මුහුණ දෙන ජයගත නොහැකි ගැටලු, තත්වයන්, පීඩන සහ ගැටලු ලෙස පෙනෙන දේය. යෝධයන් අපට විරුද්ධව බලපෑම් කරන්නේ නිශ්චිත අරමුණක් ඇතිවය. ඔවුන්ගේ පරමාර්ථය වන්නේ දෙවියන් වහන්සේ අප වෙනුවෙන් සූදානම් කර ඇති සෑම දෙයකටම අප ඇතුළු වීම වැළැක්වීමයි. නිදසුනක් වශයෙන්, බිය යනු අපට එක් වරකට වඩා මුහුණ දිය හැකි යෝධයෙකි.

මට මතකයි මම පිරිමි ළමයෙක්ව සිටියදී මම පිහිනීමට ඉගෙන ගන්නා කාලයයි. මම වතුරට පනින්න බයයි, මට වඩා අවුරුදු කිහිපයක් වැඩිමල් මගේ සහෝදරයා පිටුපසින් ඇවිත් මාව තල්ලු කළා! විනාඩි කිහිපයකට පස්සේ මට තේරුණා වතුර මගේ ඔළුවටවත් උඩින් නෑ කියලා. ඒත් අයියා මට හොඳ තල්ලුවක් දෙනකම් මම බයෙන් අඩපණ වෙලා හිටියා.

අපට එරෙහිව එන එකම යෝධයා බිය නොවේ. උඩඟුකම තවත් එකක් වන අතර ඊර්ෂ්‍යාව උඩඟුකම සමඟ ඇත. තව ගොඩක් තියෙනවා. නොගැලපෙන සහෝදරයෙකු හෝ සහෝදරියක හෝ වෙනත් පවුලේ සාමාජිකයන් මෙන් වෙනස් යෝධයෙකු ඔබට විරුද්ධව සම්පූර්ණයෙන්ම පැමිණෙමින් සිටිය හැක. අපි අපගේ නොගැළවූ පවුලේ අය හෝ මිතුරන් වෙනුවෙන් යාච්ඤා කරන අතර ඔවුන් වෙත ළඟා වන ලෙස දෙවියන්ගෙන් ඉල්ලා සිටිමු, නමුත් ඔවුන් වසර ගෙවී යන විට පාපයෙන් දැඩි වන බව පෙනේ.

ඊශ්‍රායෙල්වරුන්ට යෝධයන් ද ජය ගැනීමට සිදු වූ නමුත් මේ කතාවේ අපට නිවැරදි ආදර්ශය දුන්නේ තරුණයන් දෙදෙනෙකු පමණි.

අංක 13: 25-33

“25 ඔව්හු සතළිස් දිනකට පසු දේශය සෝදිසි කර ආපසු පැමිණියෝය.

26 ඔව්හු ගොස් පාරාන් පාළුකරයේ කාදෙෂ්හි මෝසෙස් ද ආරොන් ද ඉශ්රායෙල් ජනයාගේ මුළු සභාව ද වෙතට පැමිණියෝ ය. ඔවුන්ටත් මුළු සභාවටත් දන්වා, දේශයේ පලදාව ඔවුන්ට පෙන්වූහ.

27 ඔව්හු ඔහුට කතා කොට, ”ඔබ අප එවූ දේශයට අපි පැමිණියෙමු. මේ එහි ඵලයයි.

28 නුමුත් දේශයේ වාසය කරන සෙනඟ ශක්තිමත් වන්නෝය, නගර පවුරුවලින් වටවී ඇත, ඉතා විශාලය.

29 අමලෙක්වරු දකුණේ දේශයේ වාසය කරති; හිත්තීවරු ද ජෙබුසිවරු ද අමෝරිවරු ද කඳුකරයෙහි වාසය කරති;

30 කාලෙබ් මෝසෙස් ඉදිරියෙහි සෙනඟ නිශ්චල කොට, ”අපි වහා ගොස් එය අයිතිකරගනිමු; මක්නිසාද එය ජය ගැනීමට අපට හොඳින් හැකියාව ඇත.

31 එහෙත්, ඔහු සමඟ නැඟී ගිය මනුෂ්‍යයෝ: සෙනඟට විරුද්ධ ව යන්න අපට බැරි ය; මන්ද ඔවුන් අපට වඩා ශක්තිමත් ය.

32 ඔව්හු තමන් සෙවූ දේශය පිළිබඳ නපුරු වාර්තාවක් ඉශ්‍රායෙල් පුත්‍රයන්ට ගෙනැවිත්, ”අප සෝදිසි කිරීමට ගිය දේශය එහි වැසියන් කා දමන දේශයක් ය. එහි අප දුටු සියල්ලෝම මහඟු මිනිසුන්ය.

33 එහි දී යෝධයන්ගෙන් එන අනාක්ගේ පුත්‍රයෝ වන යෝධයන් අපි දුටුවෙමු; අපි අපේම ඉදිරියෙහි තණකොළ පෙත්තන් මෙන් සිටියෙමු, අපි ඔවුන් ඉදිරියෙහි සිටියෙමුව.

ගණන් කථාව 14:1-10

“14 මුළු සභාවම හඬ නඟා මොරගැසුවෝය. එදින රාත්‍රියේ සෙනඟ හැඬුවෝය.

2 එවිට සියලු ඉශ්රායෙල් පුත්‍රයෝ මෝසෙස්ට සහ ආරොන්ට විරුද්ධ ව මැසිවිලි නැඟූ හ. මුළු සභාවම ඔවුන්ට කතා කොට, ”දෙවියන් වහන්සේ අපි මිසර දේශයේ දී මැරුණා නම් මැනවැ”යි කී හ. නැත්නම් දෙවියනේ අපි මේ පාළුකරයේ මැරුණා නම්!

3 අපගේ භාර්යාවන් සහ දරුවන් ගොදුරු වන පිණිස, කඩුවෙන් වැටෙන පිණිස, සමිඳාණන් වහන්සේ අප මේ දේශයට ගෙනාවේ මන්ද? අපි නැවත ඊජිප්තුවට යාම හොඳ නැද්ද?

4 ඔව්හු එකිනෙකාට කතා කොට, ''අපි සෙන්පතියෙකු පත් කර, මිසරයට හැරී යමු.

5 එවිට මෝසෙස් සහ ආරොන් ඉශ්‍රායෙල් පුත්‍රයන්ගේ සභාවේ මුළු සභාව ඉදිරියෙහි මුහුණින් වැටුණෝය.

6 දේශය සෝදිසි කළ අයගෙන් නූන්ගේ පුත් ජෝෂුවා ද ජෙෆුන්නේගේ පුත් කාලෙබ් ද තම ඇඳුම් ඉරාගත්තෝ ය.

7 ඔව්හු ඉශ්‍රායෙල් පුත්‍රයන්ගේ මුළු සමූහයාට කථාකොට: අපි එය සෙවීමට ගිය දේශය ඉතා හොඳ දේශයකි.

8 සමිඳාණන් වහන්සේ අප කෙරෙහි ප්‍රිය නම්, උන් වහන්සේ අප මේ දේශයට ගෙනැවිත් අපට දෙන සේක. කිරි මී පැණි ගලා යන දේශයකි.

9 ඔබ සමිඳාණන් වහන්සේට විරුද්ධ ව කැරලි නොගසන්න, දේශයේ සෙනඟට බිය නොවන්න. මක්නිසාද ඔව්හු අපට ආහාර ය; ඔවුන්ගේ ආරක්ෂාව ඔවුන් කෙරෙන් පහව ගොස් ඇත, සමිඳාණන් වහන්සේ අප සමඟ ය; ඔවුන්ට බිය නොවන්න.

10 එහෙත් මුළු සභාව ඔවුන්ට ගල් ගසන්නැයි කීවෝ ය. එවිට සමිඳාණන් වහන්සේගේ තේජස සභා මණ්ඩපයෙහි සියලු ඉශ්රායෙල් පුත්‍රයන් ඉදිරියෙහි දිස් විය.”

දෙවියන් වහන්සේ ඊශ්‍රායෙල්වරුන්ව පොරොන්දු වූ දේශයට ගෙන ගිය බව ශුද්ධ ලියවිල්ල අපට උගන්වයි, නමුත් ඊශ්‍රායෙල්වරුන්ට දේශය හිමි කර ගැනීමට පෙර එම දේශයේ වැසියන් යටත් කර ගැනීමට අවශ්‍ය වනු ඇත. එබැවින් පොරොන්දු දේශයේ වැසියන් ගැන ඔත්තු බැලීමටත් දෙවියන් වහන්සේ ඔවුන්ට දී ඇති දේ බැලීමටත් නායකයන් මිනිසුන් 12 දෙනෙකු පිටත් කර යැව්වා. ගිය ඔත්තුකරුවන්ගෙන් විශිෂ්ට වාර්තාවක් සමඟ ආපසු පැමිණියේ දෙදෙනෙකු පමණි. දෙවි ඔවුන්ට මේ දේශය අයිති කර දෙන බවට ඊශ්‍රායෙල්වරුන්ට මේ උතුම් පොරොන්දුව තිබුණා, ඔවුන් කළේ කුමක්ද? ඔවුන් බියෙන් තැතිගත් අතර දේශය පුරා යෝධයන් සිටින බවට පැමිණිලි කළහ.

අවාසනාවකට මෙන්, සමහර මිනිසුන් නොඇදහිලිකාරකමේ සහ අධෛර්යමත් කිරීමේ යෝධයන් වාසය කරන දේශයේ නිරන්තරයෙන් වාසය කරයි. මෙම ඉඩම ජීවත් වීමට අතෘප්තිකර ස්ථානයකි. සෑම විටම අවිශ්වාසයෙන් හා අධෛර්යයට පත් වීමට උත්සාහ කිරීම ඔබට සිතාගත හැකිද? මට ඒ විදිහට ජීවත් වෙන්න බැහැ, දෙවියන් අපේ පැත්තේ ඉන්න අපිට අවශ්‍ය නැහැ. ක්‍රිස්තුස් වහන්සේ සමඟ තෘප්තිමත් ගමනකින් අපව වළක්වන්නේ අපගේම ක්‍රිස්තියානි ජීවිතයේ ඇති බාධාවන් නොවන්නා සේම, ඊශ්‍රායෙල්වරුන් දෙවියන් වහන්සේට විරුද්ධව මැසිවිලි නැඟීමට සහ මැසිවිලි නැඟීමට සැලැස්වූයේ දේශයේ යෝධයන් නොවන බව අප සැමට දැකීමට අවශ්‍යයි. නමුත් අවිශ්වාසයේ යෝධයා ක්‍රිස්තුස් වහන්සේ සමඟ අපගේ ඇවිදීම හොඳින් භුක්ති විඳීමෙන් අපව වළක්වනු ඇත. භීතියේ යෝධයා යේසුස් සමඟ අපගේ සබඳතාවයේ ඉදිරියට යාමෙන් අපව අඩපණ කරනු ඇත. උදාසීනත්වයේ යෝධයා අපගේ කිතුනු ගමනේ සැබෑ ජයග්‍රහණය සහ ප්‍රීතිය අත්විඳීමෙන් අපව වළක්වයි.

අවිශ්වාසයේ යෝධයා

සෑම පොරොන්දු දේශයකටම එහි යෝධයන් සිටින අතර සෑම ආශීර්වාදයකටම එහි අභියෝග තිබේ. “ගොස් දේශය ගවේෂණය කරන්න” කියා දෙවි ඊශ්‍රායෙල්වරුන්ට සරල උපදෙසක් දුන්නා. එය සුදුසු ස්ථානයද යන්න තීරණය කර වැසියන්ව යටත් කර ගත යුතුද නැද්ද යන්න තීරණය කිරීමට දෙවියන් වහන්සේ ඔවුන්ට කීවේ නැත. දෙවියන් වහන්සේ මිනිසුන් 12 දෙනෙකුව පොරොන්දු වූ දේශය බැලීමට තෝරා ගත් අතර, ඔවුන්ට එය පවරා ගැනීමට සූදානම් විය. දෙවි ඒ වන විටත් ඊශ්‍රායෙල්වරුන්ට දේශය ලබා දුන් නිසා බිය වීමට කිසිම හේතුවක් තිබුණේ නැත. දෙවියන් වහන්සේම, පොරොන්දු දේශයේ භූමිය දෙස බලා එය ඔහුගේ සෙනඟට පරිපූර්ණ බව තීරණය කළේය. ඔවුන් කළ යුතුව තිබුණේ ඔහුව විශ්වාස කර එය ගැනීමයි.

ඊශ්‍රායෙල්වරුන්ට දෙවිව සැක කරන්න කිසිම හේතුවක් තිබුණේ නැහැ. එයාලගේ පැත්තේ තියෙන පොරොන්දු ඔක්කොම ටික බලමු.

  1. දෙවි ඊශ්‍රායෙල්වරුන්ට දේශය පොරොන්දු වුණා.
  2. දේශය බහුල වන බවට දෙවියන් වහන්සේ පොරොන්දු විය.
  3. ඊශ්‍රායෙල්වරුන් දැන සිටියේ දෙවියන් වහන්සේ කලින් ඔවුන් වෙනුවෙන් කළ දේ නිසා කළ හැකි දේය.
  4. දෙවි ඔවුන්ව ඊජිප්තුවෙන් ගලවාගත්තා.
  5. දෙවියන් වහන්සේ ඔවුන්ට දිනපතා පෝෂණය කර ඇත.
  6. දෙවියන් වහන්සේ ඔවුන්ට දිවා කාලයේ වලාකුළකින් ද රාත්‍රියේදී කුළුණකින් ද මඟ පෙන්වූ සේක.

අපි ගැන කුමක් කිව හැකිද? දෙවිගේ බලවත් බලය පෙන්වන අපට තිබෙන්නේ කුමක්ද? අපට ශුද්ධ ලියවිලි ඇති අතර ශුද්ධ ලියවිලි පොරොන්දුවලින් පිරී ඇත. අපට වඩාත්ම අවශ්‍ය වූ විට දෙවියන් වහන්සේ පෙන්වන ආකාරය හෙළි කරන අන් අයගේ සාක්ෂි අප සතුව ඇත. අපගේ තත්වයන් තුළ දෙවියන් වහන්සේගේ හස්තය ආශ්චර්යමත් ලෙස චලනය වන බව හෙළි කරන අපගේම සාක්ෂි අප සතුව ඇත. දෙවියන් වහන්සේ කිසිදා අපව අත් නොහරින ආකාරය සහ සෑම අවස්ථාවකදීම එහි සිටි ආකාරය පිළිබඳ අතීත ජයග්‍රහණවලින් අපට සාක්ෂි තිබේ! අවසාන වශයෙන්, අපගේ ජීවිත තුළ දෙවියන් වහන්සේගේ පෞද්ගලික ස්පර්ශය අපට ඇති අතර, ඒ හරහා ගමන් කරන්නේ කෙසේදැයි අපට අදහසක් නොතිබූ තත්වයන් තුළ දෙවියන් වහන්සේ මැදිහත් වූ ආකාරය ද අපි දැක ඇත්තෙමු.

එසේනම්, දෙවියන්වහන්සේ, උන්වහන්සේගේ පොරොන්දු සහ ප්‍රේමය යන මෙම සමීකරණයට අවිශ්වාසය ගැලපෙන්නේ කොතැනද? අපගේ කතාවේ ඊශ්‍රායෙල්වරුන් සමඟ ඇති ගැටලුවට වඩා අපගේ ප්‍රශ්නය වෙනස් නොවේ. අපි අවිශ්වාසයට තැනක් දෙන්නේ යෝධයන් දිහා බලාගෙන මිසක් පොරොන්දුව දිහා බලාගෙන නෙවෙයි. අපි සිතන්නේ, “ආයෙත් ඒ යෝධයෝ! මම මෙය පරාජය කරන්නේ කෙසේද? මට බැහැ, ඒක මට ලොකු ප්‍රශ්නයක්, ඒ නිසා මම උත්සාහ කරන්නේවත් නැහැ!” යෝධයන් එදිනෙදා ජීවිතයේදී අප වටා සිටින අභියෝග සහ බාධක ලෙස පෙන්වයි. අපි පොරොන්දු මතක තබාගෙන දෙවියන් වහන්සේ අපගේ පැත්තේ සිටින බව දැන ගන්නේ නම්, දෙවියන් වහන්සේ කෙරෙහි විශ්වාසය තැබීම අපට ගැටලුවක් නොවනු ඇත.

සමහර කිතුනුවන් සිතන්නේ පුද්ගලයෙකුගේ ජීවිතයේ දෙවියන් වහන්සේගේ බලය සියලු පරීක්ෂාවන් සහ ගැටුම් වලින් ඔවුන්ව ආරක්ෂා කළ යුතු බවයි, නමුත් කිසි විටෙකත් පරීක්ෂණයක් හෝ ගැටුමක් නොමැති කවුද? කිතුනුවන් ද මේ ආකාරයෙන් සිතන බව සතුරා දනී. ඉතින් අපි ක්‍රිස්තුස් වහන්සේගේ යහපත් සොල්දාදුවන් ලෙස සටනක යෙදී සිටියොත්, සතුරා ඔහුට හැකි සෑම ආකාරයකින්ම අපට විරුද්ධව එනු ඇතැයි ඔබ සිතන්නේ නැද්ද? ඇත්ත වශයෙන්ම, ඔහු එසේ කරනු ඇත! යක්ෂයා යෝධයා ජයගත නොහැකි පෙනුමක් ඇති කරයි, එබැවින් අපි පොරොන්දුවලින් අපගේ ඇස් ඉවතට ගනිමු. නමුත් අප අධ්‍යාත්මික පරිණතභාවයට පත්වන විට අපගේ විශ්වාසය සහ විශ්වාසය පරීක්ෂා කිරීමට යෝධයන් අවශ්‍ය වේ. යෝධයන් අපව යාච්ඤාවෙන් දණින් නැමී, උපකාරය සහ ගැලවීම සඳහා දෙවියන් වහන්සේ කෙරෙහි විශ්වාසය තැබීමට අප පෙලඹෙන අතර, මෙම ක්‍රියාවලිය දෙවියන් වහන්සේ කෙරෙහි අපගේ ඇදහිල්ල වැඩි කරයි. එවිට අපගේ ජීවිතයේ යෝධයන් පරදවා ජයග්‍රහණය ලබා ගැනීමට දෙවියන් වහන්සේගේ බලයෙන් අපට හැකි වේ. පොරොන්දු වූ දේශය නැරඹීමට ගිය මිනිසුන් 12 දෙනාගෙන් දස දෙනෙකුට තිබුණේ මෙම අදහසයි, ” සතුරා බලවත් වැඩියි, ඕනෑවට වඩා, අධිකයි, අපට ඔවුන්ව පරාජය කළ නොහැක!”. සමහර අවස්ථාවලදී අප මුහුණ දෙන තත්වයන් තුළදී අපටත් ඒ ආකාරයෙන්ම දැනෙන්න පුළුවන්. අතීතයේ දී, අපි ද පවසා ඇත්තේ, "යෝධයා හෝ නඩු විභාගය ඉතා බලවත් ය, එය ගංවතුරක් මෙන් පැමිණියේය, නැතහොත් එය ඉතා විශාල විය" යනුවෙනි.

හෙබ්‍රෙව් ලේඛකයා අපට මෙසේ කියයි.

හෙබ්‍රෙව් 11:6

"6 නමුත් ඇදහිල්ල නොමැතිව ඔහුව සතුටු කිරීමට නොහැක; මක්නිසාද දෙවියන් වහන්සේ වෙතට එන තැනැත්තා ඔහු බවත්, ඔහුව උනන්දුවෙන් සොයන අයට විපාක දෙන බවත් විශ්වාස කළ යුතුය."

ඇදහිල්ලෙන් තොරව දෙවියන් වහන්සේව සතුටු කළ නොහැක. යෝධ අවිශ්වාසය විනාශ කිරීම සඳහා, අපි දෙවියන් වහන්සේව ඔහුගේ වචනයට ගත යුතුය. "යෝධ ඝාතකයා" දෙවියන් වහන්සේගේ පොරොන්දු විශ්වාස කරයි. යෝධ ඝාතකයා වචනය මත සිටගෙන, වචනය කියවයි, වචනයෙන් ජීවත් වෙයි, වචනය කථා කරයි, දෙවියන් වහන්සේගේ වචනය විශ්වාස කරයි. යෝධ ඝාතකයා සැකය සහ අධෛර්යමත් වීම හමුවේ, "මම දෙවියන් වහන්සේව විශ්වාස කරමි!" යෝධ ඝාතකයා ද පවසන්නේ “පොතෙහි ඇති සෑම පොරොන්දුවක්ම මගේ ය; සෑම පරිච්ඡේදයක්ම, සෑම පදයක්ම සහ සෑම පේළියක්ම! ” යෝධ ඝාතකයා අතේ පොරොන්දු ඇත, ඔහුගේ තොල්වල දෙවියන් වහන්සේට ප්‍රශංසා කරයි, ඔහුගේ හදවතේ ජයග්‍රහණය මුද්‍රා තබා ඇත.

සලකා බැලිය යුතු තවත් අදහසක් නම් ඇදහිල්ල අන්ධ නොවේ. ජෝෂුවාට සහ කාලෙබ්ට සිදු වූ දේ ගැන සිතා බලන්න. විශ්වාසවන්ත මිනිසුන් දෙදෙනා යෝධයන් දුටු නමුත් ඔවුන් ද යෝධයන්ට ඉහළින් සිටි දෙවියන් වහන්සේ දුටුවා! යෝධයන් පරාජය කිරීමට බලය ලැබෙන්නේ කොහෙන්දැයි ඔවුන් දැන සිටියහ - දෙවියන් වහන්සේ ඔවුන්ගේ පැත්තේ සිටින බව දැන සිටියහ. ඇදහිල්ල යනු යථාර්ථය ප්‍රතික්ෂේප කිරීමක් නොව සියලු ස්වාභාවික නීතිවලට වඩා උසස් නීතියක් ඇති බව වටහා ගැනීමයි. වෙනත් වචන වලින් කිවහොත්, ස්වභාවධර්මයේ නීති අත්හිටුවා ප්‍රාතිහාර්යයන් ඇති කළ හැකි දෙවියන් වහන්සේ විසින් නියෝග කරන ලද අධ්‍යාත්මික නීතියක් තිබේ. අපගේ ජීවිතයේ යෝධයන් ජය ගැනීම දුෂ්කර විය හැකි නමුත්, දෙවියන් වහන්සේගේ පොරොන්දු සමඟ එය ඉටු වන අතර, අපගේ ඇදහිල්ල එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස වර්ධනය වේ.

දෙවියන් වහන්සේ අසාමාන්‍ය දෙයක් කිරීමට පෙර, ඔහු ආරම්භ වන්නේ නොහැකියාවකින් බව ඔබ කවදා හෝ දැක තිබේද? අපගේ ජීවිතයේ දෙවියන් වහන්සේගේ පොරොන්දු ගැන අපට සැක කළ හැකි අතර, අපගේ ජීවිතයේ යෝධයන් ජය ගැනීමට දෙවියන් වහන්සේ කවදා හෝ අපට උපකාර කරනු ඇතැයි අපට සැක කළ හැකිය. ඇත්තෙන්ම, ඊශ්‍රායෙල්වරුන් එසේ කළ අතර, ඔවුන්ගේ සැකයේ ප්‍රතිඵලය වූයේ වසර 40ක් පාළුකරයේ සැරිසැරීමයි. මම ඔබ ගැන නොදනිමි, නමුත් මගේ ජීවිතයේ ඉදිරි වසර 40 තුළ ඉබාගාතේ යාමට මට අවශ්‍ය නැත, දෙවියන් වහන්සේ මා වෙනුවෙන් ලබා දී ඇති පොරොන්දු කිසි විටෙකත් අත්විඳින්නේ නැත. අවිශ්වාසය දෙවියන් වහන්සේගේ ශ්‍රේෂ්ඨත්වයට ඔබව අන්ධ කරන අතර සෑම අවස්ථාවකදීම ඔබේ දුර්වලකම උත්කර්ෂයට නංවයි. සමහර විට ඔබට ජයගත නොහැකි යැයි ඔබ විශ්වාස කරන යෝධයෙකු සිටිනු ඇත. ඔබ නැවත නැවතත් උත්සාහ කර ඇත, නමුත් ඔබ අසාර්ථක වී ඇත. එය එසේ නම්, දෙවිගේ පොරොන්දු කෙරෙහි විශ්වාසය තැබීමට දැන් හොඳ කාලයකි. අවිශ්වාසයේ ප්‍රතිවිරුද්ධ ඇදහිල්ල කිසි විටෙකත් සුවපහසු පරිසරයක වර්ධනය නොවේ. ඇත්ත වශයෙන්ම, යමක් ජය ගැනීමට ඉතා පහසු නම්, ඒ සඳහා වැඩි විශ්වාසයක් අවශ්ය නොවේ. ඇදහිල්ල විශ්වාස කරන්නේ අතිමහත් බාධක හමුවේය. කලෙබ් සහ ජෝෂුවා, දිදුලන වාර්තාවක් සමඟ ආපසු පැමිණ දේශය අල්ලා ගැනීමට සූදානම්ව සිටි දෙදෙනෙක් - විශ්වාස කළහ. ඊට වෙනස්ව, අනෙක් මිනිසුන් දස දෙනා ප්‍රකාශ කළේ, “අපිට ඉඩම ගන්න බැහැ! යෝධයෝ ලොකු වැඩියි!” ජෝෂුවා සහ කාලෙබ් සමිඳාණන් වහන්සේ කෙරෙහි විශ්වාසය තබා, “අපි මෙය කරමු!”

අධෛර්යමත් කිරීමේ යෝධයා

අධෛර්යමත් වීම සිදු වන්නේ අප අපගේ දෑස් දෙවියන් වහන්සේගෙන් ඉවතට ගෙන යෝධයන් මත හෝ නඩු විභාගය මත තැබූ විටය. ගණන් පොතේ 13වන පරිච්ඡේදයේ ඊශ්‍රායෙල්වරුන් කළේ මෙයයි. මිනිසුන් 12 දෙනාගෙන් දසදෙනාම දෙවියන් වහන්සේගෙන් දෑස් ඉවතට ගෙන තත්වයේ නොහැකියාව දෙස බැලුවෝය. අපි දෙවියන් වහන්සේගෙන් අපගේ ඇස් ඉවතට ගෙන තත්වයන් පමණක් දකින විට, අපගේ ඇදහිල්ල හීන වීමට පටන් ගනී, මෙය එය අත්පත් කර ගැනීමට අවශ්ය කාමරය අධෛර්යමත් කරයි.

අධෛර්යමත් කිරීමේ යෝධයා අතීතය පිළිබඳ අතෘප්තිය සහ වර්තමානය කෙරෙහි ඇති අරුචිය වැනි විවිධ මුහුණුවර පැළඳ සිටී. අධෛර්යමත් වීම අනාගතය පිළිබඳ අවිශ්වාසය හෝ ඊයේ ආශීර්වාද සඳහා කෘතඥතාව නොමැතිකම පෙන්වනු ඇත. එය අද ඇති අවස්ථා පිළිබඳ උදාසීනත්වය හෝ හෙට සඳහා ශක්තිය පිළිබඳ අනාරක්ෂිත බව ලෙස එහි කැත හිස හෙළිදරව් කළ හැකිය. අපගේ ජීවිතයේ අධෛර්යමත් වීමේ යෝධයා අප වටා ඇති සුන්දරත්වය හෝ ආශීර්වාද පිළිබඳ අවබෝධයක් නොමැතිකම ඇති කරයි. අධෛර්යය වීම අන් අයගේ අවශ්‍යතා ගැන නොසැලකිලිමත් වන අතර දෙවියන් වහන්සේගේ පොරොන්දු විශ්වාස කිරීමට විශ්වාසයක් නැත. අධෛර්යමත් වීම කාලය ගැන නොඉවසිලිමත් ය, සිතීමේ නොමේරූ ය, දෙවියන් වහන්සේ කෙරෙහි අශික්ෂිත ය. මෙය අපට ඕනෑම වියදමකින් ජය ගැනීමට අවශ්‍ය එක් යෝධයෙකි. ජයග්‍රහණය කළ නොහැකි යැයි විශ්වාස කළ සටනක් කෙරෙහි අවධානය යොමු කළ නිසා හොඳ සහ බහුල දේශයක් දුටු විට ඔත්තුකරුවන් දස දෙනා අධෛර්යමත් වූහ. දෙවියන් වහන්සේ ඔබට පවසන විට, "ඔබට පුළුවන්!" - ඔබට පුළුවන්! නමුත් ඔබ දෙවියන් වහන්සේව විශ්වාස කළ යුතුයි!

භීතියේ යෝධයා

ඊශ්‍රායෙල්වරුන්ට, යෝධයන්ට සහ බලකොටු සහිත නගරවලට ඇති බිය ඔවුන් දුටු පලතුරුවල ආශීර්වාදයට වඩා වැඩිය.

ගණන් කථාව 13:32

32 තවද, ඔව්හු ඉශ්‍රායෙල් පුත්‍රයන්ට තමන් සෙවූ දේශය පිළිබඳ නපුරු වාර්තාවක් ගෙනැවිත්, ”අපි එය සෙවීමට ගිය දේශය එහි වැසියන් කා දමන දේශයකි. එහි අප දුටු සියල්ලෝම උස මහත මිනිසුන්ය.”

දෙවියන් වහන්සේගේ බලය සහ සම්පත් කෙරෙහි අවධානය යොමු කිරීම වෙනුවට අපගේ ශක්තිය හා සම්පත් වලට එරෙහිව බාධක සහ අභියෝග මැනීමේ වරදකරුවන් බව මම තවමත් ඉගෙන ගනිමින් සිටිමි. අපි තරුණ වියේදී අපට සිතාගත නොහැකි අභියෝග, අසනීප සමඟ ඇති අභියෝග, ආදරණීයයන් අහිමි වීමේ දුක් වේදනා සහ වෙනත් සමාන තත්වයන් ජීවිතය අනිවාර්යයෙන්ම ඉදිරිපත් කරනු ඇත. මෙම තත්වයන්ට වඩා අපගේ දෙවියන් වහන්සේ විශාල බව අප මතක තබා ගත යුතුය. ඔහු වඩා බලවත් වන අතර, අපට නැඹුරු වීමට ඔහුගේ ශක්තිය තිබේ. ප්රධාන දෙය නම් "ඔහුගේ ශක්තිය" අපගේම නොවේ. ඊශ්‍රායෙල්වරුන් යෝධයන්ගේ ඇස් හමුවේ තමන්ව දුටුවේ තණකොළ පෙත්තන් ලෙසය. ඒ වෙනුවට, ඔවුන්ට දෙවියන්ගේ ඇස් හමුවේ යෝධයන් තණකොළ පෙත්තන් ලෙස දැකිය හැකිව තිබුණි. මෙය සියල්ල වෙනස් කරන ආකාරය ඔබ දකිනවාද?

1 සාමුවෙල් 17:45-47

45 එවිට දාවිත් පිලිස්තියාට කතා කොට, ”ඔබ කඩුවක් ද හෙල්ලයක් ද පලිහක් ද රැගෙන මා ළඟට එන්නෙහි ය. ඔබ විරුද්ධ විය.

46 අද සමිඳාණන් වහන්සේ මා අතට ඔබ පාවා දෙන සේක. මම ඔබට පහර දී ඔබේ හිස ඔබෙන් ඉවතට ගන්නෙමි. මම අද පිලිස්තිවරුන්ගේ සේනාවේ මළකඳන් අහසේ කුරුල්ලන්ටත් පොළොවේ වන මෘගයන්ටත් දෙන්නෙමි. ඊශ්‍රායෙල්හි දෙවි කෙනෙකු සිටින බව මුළු පොළොවම දැනගන්නා පිණිසය.

47 සමිඳාණන් වහන්සේ ගළවන්නේ කඩුවෙන් හා හෙල්ලයෙන් නොවන බව මේ මුළු සභාව දැනගන්නවා ඇත;

ඩේවිඩ් යනු දෙවියන් වහන්සේ කෙරෙහි විශ්වාසය තැබීමෙන් යෝධයෙකු තනිවම පරාජය කළ පිරිමි ළමයෙකි. ඩේවිඩ් දුටුවේ යෝධයා තම පාෂාණ සහ ගල්පටි රැගෙන යෝධයා වෙත ළඟා වීමටත් පෙර පරාජය වී ඇති බවයි. තමන් වෙනුවෙන් කරන සටනින් දෙවි දිනන බව දාවිත් දැන සිටියා.

2 තිමෝති 1:7-8

“7 මක්නිසාද දෙවියන්වහන්සේ අපට භයවීමේ ආත්මය දී නැත. නමුත් බලය සහ ආදරය සහ හොඳ මනස.

8 එබැවින් අපගේ සමිඳාණන් වහන්සේගේ සාක්ෂිය ගැනවත්, ඔහුගේ සිරකරුවා වන මා ගැනවත් ඔබ ලජ්ජා නොවන්න, නමුත් දෙවියන් වහන්සේගේ බලය අනුව ශුභාරංචියේ දුක් වේදනාවලට පංගුකාරයෙකු වන්න.

දෙවියන් වහන්සේ අපට බියේ ආත්මය ලබා නොදෙන බව ශුද්ධ ලියවිල්ල අපට උගන්වයි. අපි මුළු හදවතින්ම දෙවියන් වහන්සේව විශ්වාස කරන විට, අප බිය විය යුතු කිසිවක් නැත. මතක තබා ගන්න, ක්‍රිස්තුස් වහන්සේ තුළින් අපට සියල්ල කළ හැක්කේ ඔහු අපව ශක්තිමත් කරන බැවිනි. ජීවිතයේ පීඩනය සමහර අවස්ථාවලදී අතිමහත් විය හැක, බියෙන් යුත් ආත්මයක් ද අපව සෝදා හරිනු ඇත. මතක තබා ගන්න, ඔබේ ශක්තිය පැමිණෙන්නේ දෙවියන් වහන්සේගෙන් වන අතර, බිය නම් වූ යෝධයා ජය ගනිමින් ඔබට පැවරී ඇති කාර්යයන් සමඟ ඉදිරියට යා හැකිය.

සැනසිල්ලේ සහ උදාසීනත්වයේ යෝධයන්

යෝධයන් කිහිප දෙනෙක් පෙනී සිටින අතර, හදිසියේම, කිසිවක් ජය ගැනීමට ආශාවක් නොමැතිව අප සිටින තැන සියල්ල හොඳින් සිදු වේ. යක්ෂයා අපට කියනවා, “ඔබ හොඳින්. කිසිම අභියෝගයක් හෝ ජයග්‍රහණයක් භාර ගැනීම ගැන ඔබ කලබල විය යුතු නැහැ.” මෙම පුද්ගලයා ළඟා වීමට ඉලක්ක නොමැතිව, පුද්ගලයෙකු ලෙස හෝ දෙවියන් වහන්සේ වෙනුවෙන් වර්ධනය වීමට කිසිදු ආශාවක් නොමැතිව ජීවිතය පුරා සැරිසරනු ඇත, සහ ඔවුන්ගේ ජීවිතයේ ක්‍රියාත්මක වන කිසිදු පොරොන්දුවක් ගැන සාක්ෂි දිය නොහැක.

ඔබගේ කිතුනු ගමනේදී බිය සහ අවිශ්වාසය නොකරන දේ ඔබ කවදා හෝ දැක තිබේද? සැනසීම සහ තෘප්තිමත් භාවය ඊට සරිලන අතර, යෝධයන් ජය නොගැනීම සඳහා නිදහසට කරුණු සෑම විටම ඔවුන් සමඟ පවතී," මම කීකරු වනු ඇත, නමුත්, මම වැඩි වැඩියෙන් සම්බන්ධ වීමට උත්සාහ කරමි, නමුත්, ඔබ මට දෙවියන් වහන්සේ කිරීමට පවසන දේ මම කරමි. "

අපි දෙවියන් වහන්සේට අපව ගෙන යාමට ඉඩ දුන්නොත්, දෙවියන් වහන්සේ අප සෑම කෙනෙකුම ඔහුගේ කාර්යයට හෝ ව්‍යාප්තියට ගෙන යනු ඇත. උදාසීනත්වයේ සහ සැනසිල්ලේ යෝධයන්ට දෙවියන් වහන්සේගේ වැඩවලින් අපව වළක්වන්නට ඉඩ හැරීමට දැන් කාලය නොවේ. බයිබලය අපට උගන්වන්නේ දැන් ගැලවීමේ දවස බවයි. මේ පණිවිඩය ලෝකයට ලබාදීමේ වගකීම අපට තිබෙනවා. අප ශුභාරංචියෙන් ඉගෙන ගන්නා දේ ලබාගෙන එය අන් අය සමඟ බෙදා ගත යුතුය. දෙවියන් වහන්සේගේ කාර්යය කිරීම හෝ ඔහු වෙනුවෙන් සාක්ෂිකරුවෙකු වීම දෙවියන් වහන්සේගේ දරුවන් වශයෙන් අපගේ වගකීමකි.

අන්තිමේදී, දෙවියන් වහන්සේ යෝධයන්ව පොරොන්දු දේශයේ අත්හැරියේ හේතුවක් ඇතුවයි. පළමුව, ඊශ්‍රායෙල් සෙනඟ තම සටන් ජයගැනීමට දෙවිට උපකාර කරන ආකාරය ඉගෙන ගැනීමට අවශ්‍ය විය. දෙවනුව, යෝධයන් දෙවියන් වහන්සේව හඳුනන බව පවසන අය සහ දෙවියන් වහන්සේ කෙරෙහි සැබෑ ආදරයක් ඇති අය අතර වෙනස හඳුනා ගැනීමට උපකාර කරයි. දෙවියන් වහන්සේගේ පොරොන්දු පාපොච්චාරණය කිරීම එක් දෙයක්, නමුත් ඔබේ කඩුව බැඳගෙන දෙවියන් වහන්සේගේ පොරොන්දු ඇති ඔබේ යෝධයන් සමඟ දෙපයින් යෑම තවත් දෙයකි. යෝධයන් සමූහයා තුළ තණකොළ පෙත්තන් හෙළි කරනු ඇත. යෝධයන් පෙනී සිටින විට, නිෂේධාත්මක සහ විවේචනාත්මක අය ඔවුන්ගේ බිය ගැන මුලින්ම කතා කරනු ඇත. සැබෑ ඔබ පීඩනය යටතේ පිටතට පැමිණේ, එබැවින් සටන අපට අප සිටින්නේ කොතැනදැයි දැන ගැනීමට උපකාර කරයි, තවද දෙවියන් වහන්සේට අප ඔහුව විශ්වාස කළ යුතු ක්ෂේත්‍ර අපට පෙන්විය හැක.

ඊශ්‍රායෙල්වරුන්ගේ පළමු පරම්පරාව යෝධයන්ව යටත් කර නොගන්නා නිසා පොරොන්දු වූ දේශය ඔවුන්ට අහිමි විය. අද කිතුනුවන් කී දෙනෙක් දෙවියන් වහන්සේ ඔවුන්ට පොරොන්දු වූ දේ වෙනුවෙන් පෙනී සිටීම ප්‍රතික්ෂේප කරන නිසා දෙවියන් වහන්සේ සමඟ ගමන් කිරීමට අසමත් වෙනවාද? සතුරා උණුසුම සක්රිය කරන විට, ඔවුන් ඇප ලබා, පසුබසිනු, කඩු බිම තබා, පිළිගනී. ඔබ ඔබේ ඡන්දය ප්‍රකාශ කරන්නේ කෙසේද? සටන් කිරීමට හෝ පලා යාමට? ඔබ ජයග්‍රහණය කිරීමට කැමති හොඳ වාර්තාවක් ඇති දෙදෙනාගෙන් කෙනෙකු ද නැතහොත් තත්වයේ නොහැකියාව ගැන පැමිණිලි කරන දස දෙනාගෙන් කෙනෙකු ද? සමහරවිට ඔබේ ජීවිතයේ මේ යෝධයන් මරා දැමීමට දෙවියන් වහන්සේ ඔබව කැඳවා ඇත. හොඳයි, අද ඔබට අත් කරගත හැකි බව ඔබ විශ්වාස කරන දිනය විය යුතු අතර, ඔබට ලැබෙනු ඇත. අද ඔබ දිවීම නවතා සටන් කරන දිනය විය යුතුය. අද ඔබට ඩේවිඩ් සිටි තැන සිට - ඇදහිල්ලෙන් - යෝධයන් වැටෙනු බලා සිටිය හැක!

ආර්එච්ටී

si_LKසිංහල
TrueBibleDoctrine.org

නිදහස්
දැක්ම