අපි අනුන්ගේ අවශ්‍යතා ඉටු කරනවාද?

දෙවියන්වහන්සේ අද තරුණ තරුණියන්ට ආරාධනා කරන්නේ අන්‍යයන් කෙරෙහි උන්වහන්සේගේ දේවසේවයේ ක්‍රියාශීලී වීමට බව ඔබ දන්නවාද? එබැවින් අද උදෑසන, දෙවියන්වහන්සේගේ සාන්තුවරයන්ගේ සහ පීඩාවට පත් වූවන් කෙරෙහි යෞවනයන්ගේ යුතුකම ගැන ඔබ සමඟ කතා කිරීමට මම කැමැත්තෙමි.

පොඩි කාලේ මට මතකයි (අවුරුදු ගානකට කලින් උනාට මට තාම මතකයි මම පොඩි කාලේ.)  ජීවිතය මම ගැන සිතමින්. ඔව්, අපට සිදු වන දේ වැදගත් ය, නමුත් දෙවියන් වහන්සේගේ වචනයේ මූලික මූලධර්මය උගන්වන්නේ අප අන් අය සමඟ බෙදා ගැනීමට සහ උපකාර කිරීමට ඔහුට අවශ්‍ය බවයි. පීඩාවට පත් වූවන්ට සලකන ආකාරය ගැන උගන්වන මඟ පෙන්වීම් දෙවිගේ වචනය අපට ලබා දෙනවා.

බානබස්, මාර්ක් සහ පෝල් යන විවිධ මිනිසුන් තිදෙනා ගැන බයිබලයේ කතන්දරයක් බෙදා ගැනීමට මට අවශ්‍යයි. දිරිගැන්වීමේ පුත්‍රයා යන අර්ථය ඇති අන්වර්ථ නාමයක් බානබස්ට තිබුණි. දෙවියන් වහන්සේ සියලුම යෞවනයන්ට ආරාධනා කරන්නේ බානබස් මෙන් වීමට හෝ අන් අයට දිරිගැන්වීමක් වන ලෙසයි. පාවුල්ගේ දේවසේවයේදී බානබස් ගොඩක් උදව් කළා. පාවුල් යනු ඔහු ජීවත් වූ ප්‍රදේශයට ආසන්න සියලුම රටවලට ශුභාරංචිය ගෙන ගිය දෙවියන්ගේ ශ්‍රේෂ්ඨ මනුෂ්‍යයෙකි. නමුත් පාවුල් ක්‍රිස්තුස්ගේ ප්‍රේරිතයෙකු වීමට පෙර, ඔහුගේ නම සාවුල් වූ අතර, ඔහු දෙවිගේ සෙනඟට දරුණු ලෙස පීඩා කිරීම සම්බන්ධයෙන් ප්‍රසිද්ධ විය. එබැවින් පාවුල්ගේ පරිවර්තනයෙන් පසු පළමු වරට ජෙරුසලමට පැමිණි විට, ක්‍රිස්තියානීන් ඔහුගේ අතීතය දැන සිටි නිසා ඔහු හමුවීමට අකමැති විය. පාවුල් අන් අයට කළ දේවල් ගැන සාන්තුවරයන් දැන සිටියා!  "ඔහු ඔවුන්ට පීඩා කර මරා දමමින් දුවමින් සිටි පුද්ගලයා විය!"  සාන්තුවරයන් සිතුවේ පාවුල්ගේ පරිවර්තනයේ කතාව තවත් කිතුනුවන් අල්ලා මරා දැමීමේ උපක්‍රමයක් බවයි. තම ජීවිතය පරදුවට තබා පාවුල් හමුවීමට සහ ඔවුන්ගේ කලින් සතුරා දැන් විකුණා දැමූ ක්‍රිස්තියානියෙකු බව අන් අයට ඒත්තු ගැන්වීමට කැමති වූයේ බානබස් පමණි. පසුව, පාවුල් සුවිශේෂයේ ඇදහිය නොහැකි සේවකයෙකු බවට පත් විය! ඔහු ජේසුස් වහන්සේ දේශනා කරමින් සහ මිනිසුන් ගැළවීම කරා හරවා යවමින් රට පුරා සංචාරය කළේය.

අපි අළුත් ගිවිසුමට යන විට, ජෝන්-මාක් නම් තවත් මිනිසෙකුට බානබස් උදව් කරන බව අපට පෙනේ. ජෝන් මාර්ක්ට දුර්වලකමක් තිබුණා. අද අපි මෙම දුර්වලතාවය ලෙස හඳුන්වනු ඇත "අත්හරින්න." ජෝන්-මාර්ක් ඔහුගේ වැරදිවලින් ඉගෙන ගැනීමට අවශ්‍ය වූ අතර කාලය ගත කිරීමට ඔහුට වඩා ශක්තිමත් කෙනෙකු අවශ්‍ය විය. ඔහු ජීවත් විය යුතු ආකාරය පෙන්වා දී ඔහුව දිරිමත් කළ හැකි සහ උපකාර කළ හැකි කෙනෙකු විය යුතුය. ජෝන්-මාර්ක් හරි දේ කිරීමට ආශාවෙන් සිටි නමුත්, කාර්යයේ රැඳී සිටීම ඔහුට අපහසු විය. අද කාට හරි ඒකට සම්බන්ධ වෙන්න පුළුවන්ද? පාවුල් ඉවත්වන අයට කැමති නොවූ අතර ජෝන්-මාක්ගේ ඉවත්වීමේ ගති ලක්ෂණය පාවුල්ට කරදරයක් විය. ඉතින් පාවුල් දේවසේවයට පිටත්ව ගිය විට, ඔහු ජෝන්-මාක්ව රැගෙන යාමට කැමති වූයේ නැත.

අනෙක් අතට, බානබස් ජෝන්-මාර්ක් සමඟ ඉවසීමෙන් කටයුතු කළේය. ඔහුගේ අසාර්ථකත්වය තිබියදීත්, බානබස් ජෝන්-මාක් අසල සිට ඔහුට ඉවසිලිවන්තව දිරිගැන්වීමක් ලබා දුන්නේය. ඔහු ජෝන්-මාර්ක්ස් ජීවිතයේ ප්‍රධාන භූමිකාවක් ඉටු කළේය. අපි දිගටම කියවන විට, පසුව ජෝන්-මාක් ශක්තිමත් කිතුනුවකු බවට පත් වූ බව අපට පෙනී යන අතර, බාර්නබස්ගේ ඉවසීම, දිරිගැන්වීම සහ මාක් සමඟ වැඩ කිරීමට කාලය ගත කිරීමට ඇති කැමැත්ත ගැන අපට ගෞරවය දැක්විය හැකිය. බානබස් මෙන්, දෙවියන් වහන්සේ අපට ආරාධනා කරන්නේ බාහිරව බැලීමට සහ අපගේ ජීවිතයට අපට උපකාර කළ හැක්කේ කාටදැයි බැලීමටය. වැඩිහිටියන් හා යෞවනයන් ලෙස බොහෝ අවස්ථාවලදී අපි අප ගැන පමණක් සැලකිලිමත් වෙමු. වගේ දේවල් ගැන අපි හිතනවා. “මගේ ඊළඟ ආහාර වේල සඳහා මා ලබා ගන්නේ කුමක්ද? මට මෙහි අවශ්‍ය කුමක්ද? මම පාසැලේදී කුමක් කරන්නද?"  අපට උපකාර කළ හැක්කේ කාටදැයි බැලීමට හෝ දෙවියන් වහන්සේ අපට දුන් මෙම ශුභාරංචිය සහ ප්‍රේමය අන් අය සමඟ බෙදා ගන්නේ කෙසේද යන්න බැලීමට අපි පිටතින් බලන්නේ නැත.

කිතුනුවන් වශයෙන්, අන් අය වෙනුවෙන් අප කුමක් කළ යුතුද යන්න ඉගෙන ගැනීමට අපට අභියෝග කරන ශුද්ධ ලියවිලි පද කිහිපයක් බෙදා ගැනීමට මට අවශ්‍යය. පළමුව, පීඩාවට පත් වූවන් කෙරෙහි අප අනුකම්පා කළ යුතුය.

රෝම 12:15

"15 ප්‍රීති වන්නන් සමඟ ප්‍රීති වන්න, අඬන්නන් සමඟ අඬන්න."

අප අවට සිටින අන් අයගේ ජීවිත ගැන සැලකිලිමත් විය යුතු බව දෙවියන් වහන්සේ ශුද්ධ ලියවිල්ල හරහා අපට පවසයි. ඒ කියන්නේ යමෙක් යමක් ගැන සතුටු වෙනවා නම්, අපි ඔවුන් සමඟ සතුටු වී මෙසේ පැවසිය යුතුයි. “දෙවියන් වහන්සේ ඔබේ ජීවිතයේ කර ඇති දේ ගැන ඔහුට ප්‍රශංසා කරන්න!”  කවුරුහරි අඬනවා නම්, අපි ඔවුන්ගේ බර බලාගන්න, ඔවුන්ට අනුකම්පා කරන්න, සවන් දී ඔවුන් සමඟ හඬන්න ඕනේ. ගලාතිහි මෙම මාතෘකාව පිළිබඳ තවත් වැදගත් ශුද්ධ ලියවිල්ලක් තිබේ.

ගලාති 6:2

"2 ඔබ එකිනෙකාගේ බර උසුලන්න, එබැවින් ක්රිස්තුස්ගේ නීතිය ඉටු කරන්න."

දෙවියන්ගේ සාන්තුවරයන් සහ යෞවනයන් වශයෙන්, අපි අන් අය ගැන සැලකිලිමත් විය යුතුයි! අපි එකිනෙකාගේ බර දැරිය යුතුයි. ශුද්ධ ලියවිල්ල අපට උගන්වන්නේ අප එසේ කරන්නේ නම්, අපි ක්‍රිස්තුස් වහන්සේගේ නීතිය ඉටු කරන බවයි! දෙවියන් වහන්සේ අපට මෙය කිරීමට ආරාධනා කරයි! නමුත් අපි එකිනෙකාගේ බර උසුලන්නේ කෙසේද? බරක් දරා ගැනීමට අප සැමට කළ හැකි දෙයක් ඇති බව ඔබ දන්නවාද? කෙනෙකුගේ දුෂ්කරතා සහ කරදර ගැන අපට පැවසුවහොත් අපට සවන් දිය හැකිය. නමුත් සවන් දීමට වඩා බලවත් දෙයක් තිබේ. ඇත්තටම ඒක අපි හැමෝටම කරන්න පුළුවන් බොහොම සරල දෙයක්. අපට යාච්ඤා කළ හැකිය.

යාකොබ් 5:14-16

“14 ඔබ අතරේ යම් රෝගියෙක් සිටීද? පල්ලියේ වැඩිමහල්ලන් කැඳවීමට ඔහුට ඉඩ දෙන්න; ඔවුන් සමිඳාණන් වහන්සේගේ නාමයෙන් ඔහු තෙල්වලින් ආලේප කර ඔහු උදෙසා යාච්ඤා කළ යුතු ය.

15 ඇදහිල්ලේ යාච්ඤාව ලෙඩුන් ගළවන්නේය, සමිඳාණන් වහන්සේ ඔහු නැඟිටුවන සේක. ඔහු පව් කර ඇත්නම්, ඔහුට සමාව දෙනු ලැබේ.

16 ඔබ සුවය ලබන පිණිස ඔබේ වැරදි එකිනෙකාට පාපොච්චාරණය කරන්න, එකිනෙකා උදෙසා යාච්ඤා කරන්න. ධර්මිෂ්ඨ මිනිසෙකුගේ බලවත් යාච්ඤාව බොහෝ සෙයින් ප්‍රයෝජන ලබයි.”

දෙවියන් වහන්සේ අද උදෑසන අපට කතා කරන්නේ අන් අයව රැකබලා ගැනීමට වන අතර, ඔවුන් වෙනුවෙන් යාච්ඤා කිරීම එහි කොටසක් වේ. වරදක් දුර්වලකමක් නොවන බව යාකොබ්ගේ 16 වන පදය අපට උගන්වයි. නමුත් තමන් අතින් සිදු වූ වරදක් පිළි නොගැනීම දුර්වලකමකි. යමෙක් ඔවුන්ගේ ගැටලුව අප සමඟ බෙදා ගන්නේ නම්, අපට යාච්ඤාවෙන් එම තත්වය දෙවියන් වහන්සේ වෙත ගෙන යා හැකිය. මගේ ප්‍රියතම බයිබල් කතාව නම් සාන්තුවරයන්ගේ යාච්ඤාවේදී කෙනෙකුව අල්ලාගෙන සිටින මිනිසුන් පීටර්ව සිරගෙට දැමූ අවස්ථාවේදීය.

මෙම වාර්තාව හෙරොද් රජුගේ පාලන සමයේදී සිදු විය. පේතෘස් දෙවියන් වහන්සේ වෙනුවෙන් දේවසේවකයෙකු වූ අතර, ශුභාරංචිය බෙදාගැනීම සහ වචනය දේශනා කිරීම! ආගමික පාලකයන් ඔහුගේ දේශනාවට කැමති වූයේ නැත. හෙරොද් ක්‍රිස්තියානීන්ට වෛර කළ අතර ඔහුගේ මිනිසුන් ජෝන්ගේ සහෝදරයා වූ ජේම්ස්ව කඩුවෙන් මරා දැමුවා. පේතෘස් ශුභාරංචිය දේශනා කරන දෙවියන්ගේ ශ්‍රේෂ්ඨ මනුෂ්‍යයෙක්ද යත් හෙරොද් රජු පවා ඔහුගේ නම දැන සිටියේය! ඉතින් එක වතාවක්, පේතෘස් නගරයේ සිටි මිනිසුන්ට දෙවියන් වහන්සේගේ ගැලවීමේ සැලැස්ම දේශනා කරන විට, බලධාරීන් ඔහුව අල්ලා සිරගෙට දැමූහ. ඔවුන් පේතෘස් හතර දෙනෙකුගෙන් යුත් සොල්දාදුවන් හතර දෙනෙකුට භාර දුන් බව බයිබලය පවසයි. ඒ කියන්නේ එක පාරට මුරකරුවන් 16 දෙනෙක් ඔහු දිහා බලාගෙන හිටියා, එයාව මරන්න හිතාගෙන ඉන්න නිසා එයා පැනලා යනවාට එයාල කැමති වුනේ නැහැ.

ක්‍රියා 12:5

"5 එබැවින් පේතෘස් සිරගත කරන ලදී; නමුත් පල්ලියෙන් ඔහු වෙනුවෙන් දෙවියන් වහන්සේට නොනවත්වා යාච්ඤා කරන ලදී."

පල්ලිය අවශ්යතාවය භාර ගත්තේය. පේතෘස් සිරගෙයි සිටින බව ඔවුන් දැක, ”අපි දෙවියන් වහන්සේ වෙත ගොස් තත්වය සඳහා යාච්ඤා කළ යුතුයි.  පේතෘස් දම්වැල්වලින් බැඳ තිබූ සොල්දාදුවන් දෙදෙනෙකු අතර සිටි බව බයිබලය පවසයි. මුරකරුවන් ද එහි සිටියහ. සොල්දාදුවන් පේතෘස්ව වට කළා, නමුත් දෙවියන් වහන්සේ මිනිසුන්ට වඩා බලවත්! සමිඳාණන් වහන්සේගේ දූතයෙක් පැමිණ මුරකරුවන්ට පහර දුන් අතර, ඔවුන් නිදා වැටුණි. එවිට පේතෘස් නැඟිට, දම්වැල් ගැලවී ගියේය, ඔහු සිරගෙයින් පිටතට ගොස් නගරයෙන් පිටතට ගියේය. මේ සියල්ල සිදු වූයේ සාන්තුවරයන් ඔහු වෙනුවෙන් යාච්ඤා කළ බැවිනි! පේතෘස් වෙනුවෙන් දැඩි ලෙස යාච්ඤා කිරීමට පල්ලිය භාර ගත් අතර, සමිඳාණන් වහන්සේ ඔහුව සිරෙන් නිදහස් කිරීමට දේවදූතයෙකු එව්වේය! පල්ලිය සහ දේවභක්තික යෞවනයන් යාච්ඤා කරන විට, දෙවියන් වහන්සේ එම යාච්ඤාවලට පිළිතුරු දෙයි!

අද උදෑසන මට ඔබට අභියෝග කිරීමට අවශ්‍ය වන්නේ දුර්වල අය ගැන සැලකිලිමත් වන ලෙසත්, ශෝක වන අය වෙනුවෙන් අඬන ලෙසත්, යාච්ඤාව අවශ්‍ය අය වෙනුවෙන් යාච්ඤා කරන ලෙසත්ය. ඒ වගේම අපි උදව් අවශ්‍ය අයව බලන්නත් ඕන. උපකාර අවශ්‍ය අයව බැලීමට යෞවනයන් පැමිණීම බයිබල් ප්‍රතිපත්තියකි.

යාකොබ් 1:27

“දෙවියන් වහන්සේ සහ පියාණන් වහන්සේ ඉදිරියෙහි නිර්මල වූ සහ නොකිලුටු වූ දහම නම්, පියා නැති වැන්දඹුවන් ඔවුන්ගේ විපත්තිවල දී බැලීමටත්, ලෝකයෙන් කැළලක් නොවීමටත් ය.”

දෙවියන් වහන්සේ අපව කැඳවන්නේ අන් අය ගැන සැලකිල්ලක් දැක්වීම සඳහා වන අතර, දෙවියන් වහන්සේ අපට දෙන එම නිර්මල ආගමේ කොටසක් වන්නේ උපකාර අවශ්‍ය අය බැලීමට යාමයි. අපි කළ යුතු තවත් දෙයක් නම් රැකවරණය අවශ්‍ය අය ආරක්ෂා කිරීමයි.

ගීතාවලිය 82:3

“3 දුප්පතුන් සහ පියා නැති අයව ආරක්ෂා කරන්න: පීඩිත හා අගහිඟකම් ඇති අයට යුක්තිය ඉටු කරන්න.

4 දිළිඳුන් හා දිළිඳුන් ගලවාගන්න; දුෂ්ටයන්ගේ අතින් ඔවුන් මුදවාගන්න.”

දෙවියන් වහන්සේ අපව කැඳවන්නේ පීඩාවට පත් වූවන් බැලීමට පමණක් නොව, ඔවුන් ආරක්ෂා කිරීමට සහ ආරක්ෂා කිරීමට ද ඔහු අපව කැඳවයි. අපි දුක් විඳින අයට හෝ ආබාධිත අයට විහිළු කරනවාට දෙවියන් කැමති නැහැ. දුප්පත්, දුබල, පියෙක් නැති අයව ආරක්ෂා කරන්න නැගී සිටින එක තරුණයෙක් අපි විය යුතුයි. අද උදෑසන ඔබට මගේ අභියෝගය මෙයයි: ඔබ අන් අය කෙරෙහි අනුකම්පා කරනවාද? එසේත් නැතිනම් ඔබේ ජීවිතයේ සිදුවන දේ ගැන පමණක් ඔබ සැලකිලිමත්ද? ඔබ අවට අවශ්‍යතා ඇති අය වෙනුවෙන් ඔබ යාච්ඤා කරනවාද? ඔබ අසනීප වී උපකාර අවශ්‍ය අය බැලීමට යනවාද? ඔබ පීඩාවට පත් වූවන් ආරක්ෂා කරනවාද? බානබස් මෙන් වන්න; යමෙකුට උපකාර අවශ්‍ය නම්, යමෙකුට ඔවුන්ගේ දුෂ්කර කාලවලදී උපකාර කිරීමට පුද්ගලයා වන්න.

ඒක මගේ ජොබ් එක නෙවෙයි

“මේක හැමෝම, කවුරුහරි, ඕනම කෙනෙක්, කවුරුත් නැහැ කියන හතර දෙනෙක් ගැන කතාවක්. වැදගත් කාර්යයක් කළ යුතු අතර, කවුරුන් හෝ එය කරනු ඇතැයි සෑම දෙනාම විශ්වාස කළහ. ඕනෑම කෙනෙකුට එය කළ හැකි නමුත් කිසිවෙකු එය කළේ නැත. ඒක හැමෝගෙම වැඩක් නිසා කාට හරි කේන්ති ගියා. හැමෝම හිතුවේ ඕන කෙනෙකුට ඒක කරන්න පුළුවන් කියලා, ඒත් කවුරුත් ඒක කරන්නේ නැහැ කියලා කාටවත් තේරුණේ නැහැ. එය අවසන් වූයේ කිසිවකුට කළ හැකි දේ කිසිවකු නොකළ විට සියල්ලෝම යමෙකුට දොස් පැවරීමයි.

අද තරුණ තරුණියන්ට සිද්ධ වෙන්නේ වටපිට බලලා කවුරු හරි ලෙඩ්ඩු බලන්න යන්න පුළුවන් කියන එකයි. අවශ්‍යතා ඇති අය වෙනුවෙන් තවත් කෙනෙකුට යාච්ඥා කළ හැක. නමුත් අද උදෑසන, දෙවියන් වහන්සේ යමෙකුට ඔබ වීමට ආරාධනා කරයි! එහෙනම් ගිහින් ලෙඩ්ඩු බලන්න යනවද? ඔබ දුර්වල අයව රැකබලා ගන්නා කෙනෙක් වේවිද? යාච්ඤාව අවශ්‍ය අය වෙනුවෙන් යාච්ඤා කරන්නේ ඔබද? බානබස් කෙනෙකු වන්න, අන් අයට ස්වර්ගයට යාමට දිරිගන්වන සහ උපකාර කරන කෙනෙකු වන්න.

ආර්එච්ටී 

si_LKසිංහල
TrueBibleDoctrine.org

නිදහස්
දැක්ම